Co je to děložní čípek? Čím může onemocnět a jaká je účinná prevence?

Jednotlivá stádia změn na čípku

Děložní čípek tvoří spodní část dělohy, představit si ho můžete jako oboustrannou zátku. Zvenčí zabraňuje vstupu infekce z pochvy do dělohy a vejcovodů, v těhotenství pak naopak zabraňuje „vypadnutí miminka” tedy předčasnému porodu.

Tento pozoruhodný orgán vás ale dokáže i pěkně potrápit. Onemocnět může zánětem, který se nejčastěji projevuje výtokem a bolestí v podbřišku, ale i závažnějšími onemocněními, jakými jsou přednádorové změny či rakovina. Rakovinou děložního čípku onemocní ročně v Česku až 1000 žen, nejčastěji po 35. roce života. Až v 98 % případech jsou změny na čípku způsobené virem HPV (human papilloma virus).

Tento lidský papillomavirus se nepřenáší jen vaginálním stykem, ale také stykem orálním a análním, a napadá pak buňky v dutině ústní či análním otvoru. Dát byste si měli pozor také na jakýkoliv styk kůže s kůži v genitální oblasti, neboť se infekce přenáší i orálním sexem či pouhým mazlením. Nejvíce náchylné k infekci jsou mladé dívky. S infekcí se do 30 let věku setká až 80 % žen, které měly více než dva sexuální partnery. Většinu těchto infekcí odstraní imunitní systém ženy sám. U malé části populace se však mohou vyvinout přednádorové změny či právě rakovina.

Rakovina se nejčastěji projevuje vaginálním krvácením (po pohlavním styku či po menopauze), vaginálním dyskomfortem či zapáchajícím nebo krvavým výtokem. Můžete ale trpět také bolestmi při močení, v podbřišku nebo při sexuálním styku. Tyto příznaky sice mohou mít i jiné příčiny onemocnění, přesto byste měly každou změnu zkonzultovat se svým gynekologem.

Co tedy můžete udělat pro zdravý čípek? Jednou z hlavních účinných metod prevence je očkování proti lidským papilomavirům. Ideální doba pro očkování je ještě před začátkem pohlavního života, tedy v době kdy nás organismus ještě nepřišel s HPV do styku, velký smysl má ale i po jeho zahájení. Očkovací látky se liší podle toho, proti kolika typům virů působí, je proto dobré se vždy poradit s gynekologem či pediatrem, která z vakcín je nejvhodnější. Vakcína Cervarix chrání proti dvěma hlavním typům HPV viru, Gardasil pak ještě proti dvěma navíc. Nejnovější je vakcína Gardasil 9, která chrání až proti devíti typům HPV viru. V Česku je vakcína Cervarix hrazena z veřejného zdravotního pojištění dívkám a chlapcům ve věku 13-14 let (začít je potřeba už ve věku 13 let, jinak ho pojišťovna neuhradí). Proč je třeba očkovat i chlapce? Jak už víte, HPV nezpůsobuje jen rakovinu děložního čípku, ale i jiných oblastí. Navíc jsou chlapci častými přenašeči viru a i jim může infekce způsobit genitální bradavice.

V rámci dalších důležitých metod prevence je na místě určitě zmínit pravidelné preventivní prohlídky na gynekologii, a to minimálně jednou za rok. Důležitou částí prohlídky je stěr z čípku, takzvaná cytologie. Ta je jedním ze tří oficiálních oficiálních screeningových programů pro dospělé, díky kterému došlo v posledních deseti letech k poklesu výskytu onemocnění o 25 %.

V rámci primární prevence by pak každý měl dodržovat zásady zdravého životního stylu, tedy nekouřit, jíst vyváženou stravu bohatou na vitamíny A a C a pravidelně se hýbat. Při sexuálním styku nezapomínejte používat kondom, který významně sníží riziko přenosu viru HPV.

Související příspěvky

Leave a Comment