Nejčastější otázky o prostatě a varlatech

Loono_Autor_Katerina_Drtinova

V posledních letech se prevence mužského zdraví dostává čím dál více do povědomí, hlavně díky hnutí listopadového „movemberu“. Ten každoročně symbolickým knírkem upozorňuje na důležitost prevence mužského zdraví, a tedy i rakoviny prostaty a varlat.

Přesto se v této oblasti se ještě stále vyskytuje spousta nezodpovězených otázek:

1) Lze rakovině předejít? Jak poznám, že se mnou není něco v pořádku?
Ano. Když na sobě zpozorujete příznaky, jako je přerušované, časté a bolestivé močení nebo dokonce krev v moči, určitě zpozorněte a co nejdřív se objednejte ke svému praktickému lékaři či urologovi. Tyto příznaky mohou značit rakovinu prostaty nebo její jiné onemocnění. Proto nehledejte rady na internetu a co nejdříve se objednejte k odborníkovi, který určí další diagnostické postupy.

Naproti tomu nebezpečnou bulku ve varleti můžeme spatřit i pouhým okem. „Všímejte si jakýchkoliv změn velikosti, tvaru nebo povrchu varlete,“ popisuje Kateřina Vacková, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, která stojí za projektem #prsakoule. Abyste tyto změny dokázali zaznamenat, je důležité provádět pravidelné samovyšetření. Pokud chcete tuhle pravidelnou rutinu proměnit v něco mnohem zábavnějšího, vezměte si na pomoc partnerku. Naše drahé polovičky nás konec konců znají nejlépe.

Rakovina se však nemusí projevovat jen bolestí v konkrétních postižených místech. K lékaři byste měli zajít také v případě podezřele rychlého úbytku váhy, nevolnosti, zvracení či nechutenství.

2) Značí každá bulka automaticky rakovinu?
Ne. Ne každá nahmataná bulka je rakovina. Zhoubný nádor vám ale může vyvrátit pouze lékař za pomocí příslušné diagnostiky, takže opravdu s návštěvou příliš neotálejte. Může se však jednat také o nádor nezhoubný nebo jiné onemocnění, které je třeba také včas odhalit a vyhnout se pozdější náročnější léčbě. A na co dalšího můžete při samovyšetření narazit? Pokud provádíte samovyšetření krátce, a ještě své tělo tolik neznáte, můžete si nahmatat „něco“ v šourku nad varletem vzadu – to jste si ale nejspíš nahmatali jen své nadvarle, vždy to porovnejte s druhým varletem. Pokud je změna na obou varlatech stejná, nemusíte se bát.

3) Týká se rakovina i mladých lidí?
Ano. Někteří muži všechny výše zmíněné postupy již znají, ale o preventivní prohlídky i samovyšetření se zajímají až v pozdějším věku. To je však chyba. Rakovina prostaty se sice projevuje převážně u mužů kolem 60. a 70. roku věku, ale rakovina varlat je záležitostí hlavně těch mladších. Postihuje totiž nejčastěji muže ve věku mezi 15. a 40. rokem. Se samovyšetřením proto začnete co nejdříve – není lepší čas než právě teď, symbolicky, v listopadu.

Související příspěvky

Leave a Comment