Pravidelně zálohovat je prostě základ

Verbatim Slimline s USB-C

VerbatimNa první pohled se může zdát, že DVD mechanika v počítači (a vlastně i ta v přehrávači u televize), je jen reliktem minulosti. V noteboocích ji už téměř nenajdeme. Přesto jsou ale situace, kdy je záloha dat na DVD tím nejpraktičtějším a nejrychlejším způsobem. A přesně pro tyhle případy je dobré, mít po ruce externí CD/DVD vypalovačku od společnosti Verbatim. Pokud si na ni tedy vzpomenete, vzhledem k váze jen těsně přes 200 gramů o ní ani nebudete vědět.

Na první pohled by se mohlo zdát, že optická média jsou dnes už podobným reliktem minulosti, jako třeba Iomega Zip Drive (pamatujete?). Jak by mohlo médium s kapacitou 8,5 GB někoho oslovit? Vždyť cloudová úložiště se počítají na terabyty a 8GB flashka už vypadá jako hračka pro malé děti. Jenže, jakkoli se to může zdát paradoxní, občas se přece jen potkáme s nutností něco na CD či DVD vypálit, nebo naopak přečíst. Nakonec, vzhledem k úrovni digitalizace naší státní správy, je i CD často hodně pokročilou technologií. Kromě toho, mechanika plně odpovídá standardům archivační technologie MDISC.

Hliníkový elegán

Současné notebooky již, ve snaze ubrat na tloušťce a šetřit drahocennou energii, z baterii obětovaly hodně věcí. Optická mechanika byla mezi prvními, přece jen, četnost jejího použití je skutečně velmi malá. Externí řešení od Verbatimu je dobrým kompromisem. Mechanika je ukryta ve velmi elegantním case z leštěného hliníku. Můžeme si říkat, jak chceme, že je to u mechaniky přece jedno. Jenže ona prostě vypadá skvěle. Navíc je velmi kompaktní, 145 na 133 mm je jen o kousek více než samotné DVD, a tlustá jen centimetr. Tedy centimetr a milimetr, abychom byli přesní. Váží 207 gramů, což je dnes skutečně zanedbatelné. Pokud ji budete mít někde v brašně u notebooku nebo třeba jen v batohu, téměř ji nezaregistrujete. Alespoň do chvíle, než ji budete potřebovat. Třeba v okamžiku, kdy budete potřebovat najít něco na starých zálohách.

Mechanika CD/DVD Slim je osazena USB-C konektorem. To z ní dělá univerzálně použitelný nástroj, díky kterému ji připojíte nejen k počítačům, ale třeba i k tabletům. Co je ale důležitější, díky USB-C portu nepotřebujete žádné externí napájení. Pochopitelně, pro starší zařízení je k dispozici i redukce na USB-A a USB-B, podporován je samozřejmě i standard USB 3.2 Gen 1. Jednotka plně spolupracuje se zařízeními s operačním systémem Windows i MacOS, pravděpodobně si s ní poradí také většina Linuxových platforem.

Součástí dodávky je také populární vypalovací a archivační program Nero Burn and Archive, který je doplněn funkcemi DiscSpan, MediaHome a SecureDisc. Softwarové nástroje jsou ale pouze ve verzi pro Windows.

Související příspěvky

Leave a Comment