Fotoaparát Alpha 9 II přináší zdokonalenou konektivitu

Sony Alpha 9 II

Společnost Sony představila novou Alphu 9 II (model ILCE-9M2). Nejnovější model z uznávané řady fullframových fotoaparátů Sony α (Alpha) s výměnnými objektivy byl vytvořen tak, aby pokryl veškeré potřeby profesionálů pracujících v oblasti sportovní fotografie nebo fotožurnalistiky.

Nová Alpha 9 II staví na působivém odkazu původního modelu Alpha 9, podědila po něm převratnou rychlost včetně kontinuálního snímání bez blackoutu až 20 snímků za sekundu s automatickým ostřením a automatickým sledováním expozice (Auto Exposure tracking) s přepočítáváním AF/AE 60krát za sekundu. Disponuje ale ještě mnoha z dalších nových funkcí, které byly přidány na základě požadavků samotných profesionálů. Inovace zahrnují zásadně zdokonalenou konektivitu a přenos dat, kontinuální snímání rychlostí až 10 snímnů/s při využití mechanické závěrky, posílený výkon AF díky nově optimalizovaným algoritmům a přepracovanou konstrukci, která zvyšuje odolnost, usnadňuje ovládání, a mnoho dalšího.

Konektivita pro usnadnění profesionálních pracovních procesů

Alpha 9 II zahrnuje vestavěný terminál Ethernet 1000BASE-T, který umožňuje gigabitovou komunikaci pro vyšší rychlost a stabilní přenos dat. Přenos dat pomocí SSL nebo TLS šifrování (FTPS) zvyšuje bezpečnost dat a zlepšuje dálkové fotografování z PC (tethering) spolu se zkrácením doby odezvy ovládání a živého náhledu při použití desktopové aplikace ‚Remote Camera Tool‘. Rychlost vestavěné bezdrátové funkce LAN byla rovněž zvýšena přidáním stabilního a rychlého pásma 5 GHz (IEEE 802.11ac), kromě 2,4 GHz, které nabízí Alpha 9. Model podporuje standardy IEEE 802.11a/b/g/n/ac.

Alpha 9 II byla navržena tak, aby zvyšovala rychlost pracovních procesů zpravodajských agentur. Nabízí novou funkci Voice Memo, která umožňuje připojit mluvenou informaci ve formě hlasových poznámek, jež je možné přehrávat při prohlížení fotografií. Zvuková data je také možné odeslat společně se snímky editorovi a předat mu tak důležité informace, které potřebuje pro efektivní editování. Fotograf pracující v terénu může také alternativně použít doplňkovou aplikaci ‚Transfer & Tagging add-on‘ „Imaging Edge“ pro přenos hlasových popisků společně se snímky do svého mobilního zařízení a automaticky převést hlasové poznámky na psaný text, který se přidá ke snímkům ve formátu JPEG formou IPTC metadat. Fotograf si může u všech těchto funkcí zvolit, zda je chce provádět automaticky či manuálně.

Kombinací bezdrátového přenosu hlasu a obrazu s automatickým převedením hlasu na text s možností automatického přenosu snímků s připojenými hlasovými poznámkami je možné fotografovat a přenášet snímky prostřednictvím FTP protokolu na FTP server, aniž by k tomu vůbec bylo nutné použít chytrý telefon. Nastavení FTP v aplikaci je možné na fotoaparátu prostřednictvím Bluetooth, což ještě více urychluje práci.

Nová Alpha 9 II dostala stejný fullframový vrstvený 35mm 24,2MP obrazový snímač Exmor RS CMOS s interní pamětí jako původní Alpha 9, díky němuž disponuje stejnou bezkonkurenční rychlostí a výjimečnou obrazovou kvalitou. Nový model dokáže snímat kontinuálně a zcela tiše rychlostí 20 snímků/s až 361 snímků ve formátu JPEG nebo 239 komprimovaných snímků ve formátu RAW, aniž by přitom docházelo k blackoutu hledáčku. To umožňuje fotografovi sledovat fotografovaný objekt nebo pohyb bez výpadku elektronického hledáčku (EVF) během fotografování. Pro situace, v nichž fotograf dává přednost či potřebuje snímání s mechanickou clonou, byla nová Alpha 9 II přepracována tak, aby dokázala snímat rychlostí až 10 snímků/s, tedy přibližně dvojnásobnou rychlostí než Alpha 9.

Fotoaparát dokáže fungovat a zároveň nepřetržitě přepočítávat AF/AE až 60krát za sekundu. Využívá při tom nově optimalizované algoritmy, které zajišťují zásadně zlepšenou přesnost a výkon automatického ostření. Zajistí, aby byly i ty nejnevyzpytatelnější pohyby fotografovaného objektu, s nimiž se často střetneme při sportech, zachyceny s vysokou precizností. Při fotografování sportovních událostí je rovněž užitečný režim snímání anti-flicker, který automaticky detekuje světlo zářivkového nebo umělého osvětlení a maximalizuje tak kvalitu obrazu.

Sofistikovaný systém ostření nové Alpha 9 II využívá 693 bodů s fázovou detekcí AF, které pokrývají přibližně 93 % záběru, stejně jako 425 bodů AF s detekcí kontrastu. Systém ostření Fast Hybrid Auto Focus dosahuje extrémně rychlého a přesného výkonu a zajišťuje, aby byly všechny rychle se pohybující objekty zachyceny přesně. Mezi další zásadní funkce ostření patří Real-time Eye AF s možností ostření na pravé/levé oko, Real-time Eye AF pro zvířata zdokonalené novým algoritmem, Real-Time Eye AF pro snímání videí, Real-time Tracking, barva ostřícího bodu, ovládání ostřícího bodu prostřednictvím dotykového panelu během focení s hledáčkem a další. AF dokáže nepřetržitě sledovat objekt dokonce během kontinuálního snímání i při nastavení clonového čísla vyššího než F16, zajišťuje ještě vyšší přesnost při fotografování snímků, které vyžadují nižší rychlosti závěrky.

Alpha 9 II se do Evropy bude dovážet od listopadu 2019 s cenou přibližně 5400 €.

Související příspěvky

Leave a Comment