AI technologie společnosti eMan změní (nejen) český gaming

AI technologie společnosti eMan

Českou herní scénu čekají velké změny. Hra Alteration mění svůj název na Realms of Alterra, upouští od myšlenky NFT a stává  se z ní plnohodnotné RPG s unikátní technologií, která za pomoci umělé inteligence (AI) přináší nový pohled na herní svět. V rozvoji ji pomáhá více než 50milionová investice. Hra vznikla pod dceřinou firmou společnosti eMan Legend has it. Samotná AI technologie hlásí využití i mimo gamingový průmysl, v rozvoji jí pomůže nově založená společnost Anigmation.

Znáte to. Hrajete jednou, dvakrát, třikrát a hra už je ohraná. To je díky AI technologii Anigmation minulostí. Realms of Alterra (RoA), původně Alteration, inkorporovala novou technologii, mění svůj název a chystá se na očekávaný launch. 

Z Česka do celého světa 

Hra Alteration přerostla svůj původní záměr a rozvinula se ve vývoj přelomové technologie pro světový gaming v oblasti umělé inteligence. Zasloužila si proto nový název a celý rebranding. Michal Košek, CEO společnosti eMan, vysvětluje: „Ušli jsme dlouhou cestu. Původní plán byl vytvořit NFT hru. V průběhu vývoje jsme ovšem svět kryptoher značně přerostli, implementovali jsme AI a vznikl nový herní žánr – AI sandbox. Díky tomu je hra v českém prostředí naprosto jedinečná.“

Tato RPG hra je zasazena do jedinečného světa, jehož příběh a vizualita spojuje norskou mytologii s kyberpunkem. RoA je založena na dynamickém bojovém systému, který využívá prvky dungeonových her. Díky herním zkušenostem celého týmu je vše zaměřeno na znovuhratelnost tak, aby byl zážitek pokaždé jedinečný – prostředí jsou generována procedurálně a systém hledání je řízen umělou inteligencí, vzniká tím hra, která se sama rozšiřuje.

Jedná se o procedurálně generované RPG – je v něm zakomponovaný procedurální engine, kterému říkáme Holub, na počest objevitele Holuba, ale i jako poctu tomu, že jsme česká firma. Tento engine nám umožňuje více méně nekonečně generovat nové herní světy, a tím zajistit, že každá hra bude unikátní i při opakovaném hraní,“ popisuje Tomáš Pšenička, zakladatel společnosti Legend has it.

Vygenerované světy se následně ukládají na server a hráči tak mají možnost přizvat do nich i ostatní hráče. Všechny změny, které ve světě nastanou, se následně uloží. Hru vydá společnost North Beach Games, spoluvydavatel úspěšných titulů jako 7 Days to Die nebo Stranded Deep. 

Umělá inteligence zlepší uživatelský zážitek

Téměř každá část hry využívá umělou inteligenci. Z hlavního světa Alterra se budou hráči moci přenést portálem do unikátních procedurálně generovaných světů, které jsou pokaždé odlišné a vytváří zejména za pomoci AI neopakovatelný zážitek.

„Hráči budou moct prozkoumat jedinečné procedurálně generované říše, plné nepřátel, spojenců, zvláštních úkolů, náročných dungeonů a užitečných obchodů. Setkají se a budou konverzovat s postavami (NPC) ovládanými umělou inteligencí, které nejsou blokovány tradičním dialogovým systémem, ale plně poháněny neurálními sítěmi a jejich textovými vstupy,“ dodává Pšenička.

Anigmation – když se umělá inteligence blíží té lidské

Technologie umožní také rozvoj a personifikaci postav, světů, tvorbu historie a příběhů v rámci herního světa. Díky vysokému zapojení AI sítí typu GPT přináší RoA herní zážitky, které v žádné hře ještě nebyly. 

„V běžném RPG obvykle hráči s postavami (NPC) interagují minimálně, jelikož jsou nudné, vždy stejné, hráče spíše otravují a zdržují od samotného hraní. V RoA právě díky NLP budou NPC konečně zásadním herním prvkem. Hráč bude například mít za úkol ‚přemluvit‘ postavu, aby jej měla ráda nebo pro něj splnila nějaký úkol. Nic není předepsané, a tím pádem pro každého hráče bude zážitek plně personifikovaný,“ potvrzuje Pšenička. 

Revoluční AI technologie používaná ve hře bude do budoucna využitelná i v dalších odvětvích, nejen v herním průmyslu. Proto se společnost eMan rozhodla její vývoj přesunout do samostatné firmy Anigmation. „Společnost Anigmation vyvinula tzv. proof-of-concept ‚humanize‘ software, umožňující vývojářům vytvářet a hráčům objevovat svět, který je živý a plně interaktivní. Postavy ve světě konverzují běžným lidským jazykem, autonomně naplňují lidské potřeby a utváří vztahy mezi sebou a hráčem. Stejně tak jak to známe v reálném životě,“ komentuje Damián-Ondřej Šulista, COO společnosti Legend has it. 

Technologie přibližuje hry ještě více lidským interakcím. Díky ní se NPC rozhodují na základě znalosti kontextu světa a konverzace, hovoří lidským jazykem, autonomně provádějí činnosti na základě lidských potřeb, do dialogů vkládají emoce a získávají k hráči vztah. Technologie umožní zatím nevídanou míru emergence ve hrách.

Do budoucna bude technologie využitelná i mimo gaming. Například při trénování interakce s lidmi, jako při zaučování nováčků v bance. Uplatňování technologie bude pestré a každá firma či vývojářské studio ji bude moct lehce zapojit do svého projektu. 

Spolupráce s hongkongskou Hanson Robotics

Společnost Legend has it navázala při vývoji této AI technologie spolupráci s hongkongskou firmou Hanson Robotics, která je známá například díky vývoji humanoidního robota Sophia. Sophia se za poslední léta objevila v řadě pořadů, ať už si povídala u Jimmyho Fellona, nebo byla na rande s Willem Smithem. Firmy spojily své síly, aby navrhly a distribuovaly jedinečný shelter sandbox zaměřený na umělou inteligenci, která přivedla právě Sophii k vědomí a učí ji vnímat lidské emoce.

„Dostali jsme se do bodu, kdy lze vytvořit nehráčskou postavu pomocí umělé inteligence, která podporuje skutečně kreativní a flexibilní interakce s lidskými hráči. To umožňuje hlubší zážitek ze spojení člověk–stroj, než bylo možné s dřívější technologií herní umělé inteligence. Myslím, že se dostáváme do úplně nové éry a hráči se mají na co těšit,“ uzavírá Pšenička. Tím ale plány Anigmation nekončí. Spolu s Hanson Robotics a ještě studiem GoldKnights se pustili do nové výzvy. Studio GoldKnights se etablovalo celosvětově známým RPG The Last Oricru, které mimo jiné získalo i ocenění Česká hra roku 2022. 

Pracujeme na novém projektu Sophia AI Lab (SAIL), spadajícím mezi tzv. shelter survival hry. Cílem hráče bude přesvědčit obyvatelé bunkru, aby přijali Sofii jako svého vůdce. Hráč bude s bunkrem a Sophií interagovat přes počítačovou síť a uvidí jen to, co mu umožní zrovna funkční kamery. Věřím, že kombinace tohoto typu hry, AI a zkušeného týmu GoldKnights, který právě dokončil hru The Last Oricru, bude velmi inovativní a celosvětově úspěšný koktejl,“ říká Vladimír Geršl ze studia GoldKnights. 

Do obou projektů bylo již investováno přes 50 milionů korun pomocí konvertibilních nástrojů. Ke konverzím dojde v průběhu následujících let. Hra je momentálně ve fázi herního AI dema, které si mohla novinářská veřejnost vyzkoušet na tiskové konferenci na počítačích Alienware, zapůjčených společností Dell Technologies. První hráči si budou Realm of Alterra moct zahrát již v polovině letošního roku, a to na platformě Steam pro PC, prozatím v režimu Early Access.

TZ

Související příspěvky

Leave a Comment