Ušetřit jde. Jen musíte vědět, jak

energie úspora spotřebiče

Rostoucí seny nás nutí hledat cesty, jak při běžném provozu domácnosti ušetřit. Ač se to na první pohled nezdá, možností je celá řada. Od výběru úsporných spotřebičů přes jejich správné používání až po naše chování, které jde lehce změnit. Budete překvapeni, jak moc se dají výdaje snížit, aniž by to nějak výrazně omezilo náš komfort. Chcete vědět víc?

Zbavte se žroutů energie

Máte doma chladničku starší než 10 let? Pračku, co pamatuje, když jste byli mladí? Sporák, kterému už sotva drží dvířka nebo chybí knoflík? Pak nejspíš nastal čas na změnu. Dosluhující spotřebiče jsou totiž zpravidla také skuteční žrouti energie.

Nové spotřebiče vybírejte i podle štítků

O tom, jak moc bude nový spotřebič úsporný, vás už v obchodě nebo na webových stránkách informují energetické štítky, které je přiřazují do energetických tříd.

V loňském roce došlo k velké změně a zavedení nového systému energetických štítků pro pračky, pračko-sušičky, chladničky, vinotéky a myčky nádobí. Změnily se informace na štítku a kompletně se změnila metodologie, podle které se spotřebiče hodnotí a označují novým systémem štítků s třídami A-G, kde třída G je nejméně úsporná. Naproti tomu třída A zůstala prakticky prázdná a vyhrazená skutečně výjimečně úsporným spotřebičům s inovativní konstrukcí.

Do této mimořádně úsporné třídy A ale už patří například nové prémiové pračky Whirlpool Supreme Silence. Ty jsou výjimečné i díky extra tichému chodu, velké úspoře vody se systémem sprchování prádla a úspornému automatickému dávkování pracího prostředku a aviváže.

Starý systém štítkování zůstal například u pečicích trub, sporáků, sušiček nebo odsavačů par. Nejúspornější spotřebiče najdete ve třídě A+++ a nižší, které mívají označení např. A+++ – 20% apod.

Malé neznamená úsporné

Stojí za to se také zamyslet i nad velikostí spotřebiče. Pokud máte chladničku, která je napěchovaná jídlem, paradoxně to neznamená nižší spotřebu elektřiny a neušetříte. Ideální je, když je chladnička i mraznička zaplněná tak, aby kolem uložených potravin mohl volně proudit vzduch. Pak je i její provoz energeticky hospodárný. Nekupujte si tedy nepřiměřeně malou chladničku.

Správné umístění a nastavení chladničky

Chladničku ani mrazničku neumísťujte vedle zdroje tepla – například vedle trouby nebo u topení nebo okna, kudy praží přes den slunce. Pamatujte i na to, že vedle, nad a za zády volně stojící chladničky musí být místo pro proudění vzduchu, aby se mohla hospodárně ochlazovat.

Pokud nemáte beznámrazovou chladničku s mrazničkou, musíte ji pravidelně ručně odmrazovat. I námraza, natož vrstva ledu, zvyšuje spotřebu. Abyste tvorbě ledu předešli, nevkládejte do chladničky ani do mrazničky teplé pokrmy nebo potraviny s vysokým obsahem vody bez zakrytí.

Některé chladničky jsou vybavené chytrými technologiemi, které udržují ideální tepotu a vlhkost, i když zrovna nejste vzorní. Navíc úsporně – jako inteligentní technologie 6. SMYSL, která dokáže rychle obnovit ideální vnitřní prostředí v chladničce i mrazničce, když jste měli déle otevřená dvířka.

Šikovné jsou i speciální funkce pro automatické rychlé zchlazení nebo zmrazení většího množství potravin, které jste uložili třeba po týdenním nákupu. I ty pomáhají úsporněji a rychleji obnovit ideální vnitřní poměry. A déle udržet potraviny v perfektní kondici.

„Například automatická funkce Fast Cooling a Fast Freeze rychle sníží teplotu v chladničce, resp. mrazničce o několik stupňů a po obnovení původních poměrů se spotřebič navrátí do výchozího nastavení. K úspoře energie přispívá i inovativní technologie Energy Saving pro ultrarychlé obnovení teploty při nízké spotřebě, kterou mají třeba XXL vestavné chladničky Whirlpool,“ doporučuje Darina Papáčová, odborná školitelka značek Whirlpool a Indesit. A pro zapomnětlivce je také užitečný alarm, který upozorní na nedovřená dvířka.

Spotřebič nastavte na optimální teplotu, a tou jsou 4 °C v chladicí části a -18 °C v mrazničce. Podle zkušeností Dariny Papáčové lidé často nastavují teplotu nižší, ale není to potřeba. Naopak, zelenině nižší teplota neprospívá, a pokud nemáte vysloveně hodně čerstvého masa nebo ryb, zbytečně navyšujete účet za elektřinu.

I při praní jde víc šetřit

Ideálním „hlídačem“ spotřeby jsou chytré technologie, jako je zmíněná 6. SMYSL. Podle množství prádla a jeho nasákavosti upraví množství vody v prací lázni i během máchání tak, aby byl výsledek praní dokonalý při co nejnižší spotřebě nejen vody, ale i elektrické energie a v co nejkratším čase. Praní je hospodárné, i když je pračka naplněná jen z části.

Je dobré pamatovat i na to, že se kapacita liší podle konkrétní náplně – například 10kg pračka pojme 10 kg suchého bavlněného prádla, ale v případě syntetiky je doporučené množství už jen 5,5 kg, u vlny 2 kg a v případě jemného prádla jen 1 kg, takže není problém pračku naplnit. Není tedy výhodné si pořídit poddimenzovanou pračku, protože bude muset prát častěji.

Větší pračka má rozhodně smysl už u dvoučlenné domácnosti. V rodině alergiků je navíc potřeba počítat i s tím, že bude nutné častěji prát i přikrývky a polštáře. Je tedy dobré volit pračku s dostatečnou kapacitou i pro tyto případy, a při každodenní péči o prádlo počkat, až ho bude dost.

Nezapomeňte také na to, že pro správný a úsporný provoz je třeba pravidelně pračku čistit a odvápňovat k tomu určenými prostředky.

Také sušení může být hospodárnější

Jestli máte doma sušičku, pamatujte, že po každém sušicím cyklu je třeba vyčistit prachový filtr od vláken a chuchvalců. Pokud je filtr dvoudílný, pak je třeba zbavit prachu a vláken obě části. Ucpaná sušička totiž nemůže dobře fungovat, sušení je delší a nehospodárné. Sušička by také neměla být v malé místnosti bez vzduchu nebo ve skříni, aby kolem ní mohl dostatečně proudit vzduch.

A ještě jedno doporučení. Když víte, že budete prádlo dávat do sušičky, je dobré při praní používat vonné kuličky, které prádlo krásně provoní a změkčí.

TZ

Související příspěvky

Leave a Comment