Recept blogerky Live With Anny na hovězí na víně

Hovězí na víně

Tento pokrm s vůní francouzského venkova podle blogerky Live With Anny si vás získá. Propojuje chuti a vůně hovězího masa, kořenové zeleniny a bylinek, hlubší tóny mu dodává červené víno. Chce jediné. Čas.

Ingredience:

˗ 1 kg bio hovězích kostek na guláš – nejlepší je kližka, vhodná jsou i líčka. Pokud si nevěříte, že bude maso měkké, můžete použít i vyzrálé hovězí zadní.
˗ 4 větší červené cibule
˗ 200 g slaniny
˗ 700 g rajčat
˗ 350 g mrkve (6 ks)
˗ 400 g celeru
˗ 200 g žampionů
˗ 750 ml suchého červeného vína
˗ Sůl, pepř, rozmarýn, případně tymián
˗ 3 stroužky česneku
˗ podle potřeby vodu

Jak postpovat:

Rozehřejte velký litinový hrnec, poté nalijte malé množství oleje a nechte v něm postupně ze všech stran osmahnout kousky hovězího masa. Důležité je nechat každý kousek důkladně zatáhnout ze všech stran. Nevkládejte proto všechny kostky naráz, jinak by maso pustilo šťávu, ztratilo chuť a bylo vysušené.

Jakmile je maso orestované, vyjměte ho a vložte do hrnce nadrobno nakrájenou slaninu. Slaninu krátce orestujte a poté přidejte na větší kousky nakrájené žampiony. Jakmile jsou žampiony dostatečně osmažené, přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a znovu restujte, dokud není cibule osmažená krásně dozlatova.

Poté přidejte nadrobno pokrájenou mrkev, celer, rajčata a česnek. Vše znovu krátce orestujte. Poté vraťte do hrnce maso. Osolte, opepřete a přidejte rozmarýn, případně další bylinky podle chuti.

Vše zalijte červeným vínem a přiveďte k varu. Následně vložte odkryté do trouby vyhřáté na 160 °C a pečte zhruba 1,5 hodiny. Pokud máte troubu s parní funkcí, můžete v této fázi použít i páru. Pak teplotu snižte na 130 °C a pečte při horno-dolním ohřevu již bez páry další 2 hodiny, případně zvolte speciální program pro pomalé pečení. Během pečení promíchávejte a v případě potřeby podlévejte vodou. Při tomto postupu maso dokonale změkne, a přitom zůstane uvnitř šťavnaté; alkohol se odpaří. Jako příloha je vynikající čerstvý chléb.

TZ

@Jana Efmertová

Související příspěvky

Leave a Comment