Jak udělat šťavnatý steak

n227_beefsteak_final

Připravit maso na venkovním grilu je příjemné, ale venku musí být hezky. Teď ale sněží. Zkuste vyzkoušet indukční grilování. Steak, ryby, krevety nebo jiné mořské plody totiž připravíte v jakémkoliv počasí v teple domova na indukční desce.

Některé indukční desky mají dokonce inteligentní funkci pro grilování IQGrill, s mírou propečení přesně podle potřeby a bez připálení. Je libo hodně šťavnatý, středně nebo silně propečený steak? Speciální senzory se postarají o perfektní výsledek přesně podle přání.

Jak připravit skvělý šťavnatý steak?

  • Základem je opravdu kvalitní, vyzrálé maso. Maso nejprve z obou stran dosucha otřete papírovou utěrkou – kdyby na něm zůstala vlhkost, místo opékání by se na pánvi dusilo a ztvrdlo.
  • Maso nechte nejméně půl hodiny odpočívat při pokojové teplotě. Poté jej z obou stran dobře posolte, opepřete a potřete olejem.
  • Pokud bude chtít zvolit pikantnější verzi, maso naložte do marinády a nechte ho aspoň šest hodin v chladničce marinovat, ale lépe i jeden nebo dva dny. Nezapomeňte opět na veledůležitý krok, a tím je teplota masa před tepelnou úpravou. Aspoň hodinu před úpravou maso z chladničky vyndejte a nechte ho odpočívat při pokojové teplotě, aby se teplota vně i uvnitř masa vyrovnala. Jen tak bude pro grilování správně připraveno.
  • Spojte dvě plotýnky do jedné velké zóny AreaFlex, na níž můžete umístit nádobu jakéhokoliv tvaru. Postavte na ni grilovací pánev nebo litinový grilovací tál vhodný pro indukční ohřev.
  • Podle toho, jaký druh masa budete grilovat, nastavte odpovídající teplotu. Střední teplota je ideální pro přípravu kuřete nebo ryb, na steaky pak budete potřebovat silnější stupeň. Nespěchejte, nechte tál co nejdéle nasucho dobře rozehřát. Teprve pak může přijít na řadu olej.
  • Podle tloušťky masa a také požadovaného propečení zatahujte steaky po každé straně 2 až 2,5 minuty. Maso ale neobracejte dřív, než bude povrch opravdu pořádně opečený.
  • Nenechávejte ho ale ani „trápit“ příliš dlouho, jinak bude vysušené a nikdo ho nebude chtít jíst.
  • Nechte maso odpočinout – pokud máte opravdu velké a vysoké steaky, dopřejte jim zhruba 10minutový pobyt v troubě vyhřáté na 150 °C. Bude mít šanci „dojít“ – vlákna získají cenné minuty na to, aby se mohla uvolnit a absorbovat zpět šťávu. I tenčí steaky nechte aspoň 5 minut odpočinout, ale nemusíte používat troubu.
  • Teprve poté podávejte. Až zakrojíte do masa, bude měkké a plné lahodné šťávy.

Pomůže vám v tom například čtyřplotýnková indukční varná deska IS646BG (2)IS646BG, s šířkou 60 cm. Má automatický program IQgrill, které nabízí 4 úrovně propečení pokrmů a zároveň zabraňuje tomu, aby se jídlo připálilo. Automatický program IQsimmer je vhodný pro pokrmy, které vyžadují delší dobu vaření při nižší konstantní teplotě. Funkce SoftMelt slouží pro šetrné rozpuštění čokolády při teplotě 42 °C, aniž byste se museli bát případného připálení. Funkce StayWarm bude udržovat stabilní teplotu varné zóny na 70 ˚C. Stojí 12 990 Kč.

Související příspěvky

Leave a Comment