SSD Verbatim Vi550 2,5“

Místa na pevném disku není nikdy dost. Interní SSD značky Verbatim nabídnou až terabytovou kapacitu a velmi rychlý zápis i čtení. To z těchto 2,5“ disků dělá ideální volbu pro upgrade notebooku, případně systémový disk stolního počítače. Flashová technologie 3D NAND zaručuje dlouhou životnost a vysokou spolehlivost. I proto nabízí Verbatim až tříletou záruku.

VerbatimPevný disk bývá – společně s pamětí – jedním z úzkých hrdel každého notebooku. Současné procesory již nabízejí bohatý výpočetní výkon, takže nejspíše s výjimkou nejnáruživějších hráčů, uspokojí notebooky snad každého uživatele. Jenže s malým diskem už dávno nevystačíte a data obvykle přibývají skoro geometrickou řadou. Proto stojí většina majitelů notebooků dříve či později před rozhodnutím, jak celý stroj o něco zrychlit, případně získat ještě nějaký další prostor na disku. Odpovědí na oba tyto problémy mohou být interní SSD Verbatim Vi550, nabízející kapacitu až 1 TB a rychlosti čtení až 560 MB/s.

Místa více než dost

Disky řady Vi550 od značky Verbatim, se dodávají v rozměru 2,5“. Jsou tedy určeny především pro notebooky, v nichž mohou nahradit standardní pevný disk. Kromě většího prostoru pro uživatelská data, přitom nabídnou také vysoký výkon. Rychlost zápisu se pohybuje v rozmezí 430 MB/s až 535 MB/s, v závislosti na kapacitě. Volit lze ze čtyř variant – 128 GB, 256 GB, 512 GB, a samozřejmě nejvyšší model s kapacitou 1 TB. Ten mimochodem dovolí opakovaný zápis (TBW Rating) až 480 TB, což je velmi dobrá hodnota.

Disky využívají pokročilou flash technologii 3D NAND, což zaručuje nejen rychlost, ale i spolehlivost. I proto může Verbatim nabídnout až tříletou záruku, omezenou jen dosažením hodnoty TBW. Hodnota TWB se pohybuje od 75 TB pro nejmenší 128GB disk, přes 150 a 360 TB (256 a 512 GB) až po již zmíněných 480 TB pro nejvyšší kapacitu. Pro běžné nasazení v osobních počítačích je to hodnota více než dostatečná. Přirozeně nechybí podpora funkce TRIM, umožňující kontrolovat zatížení jednotlivých buněk z hlediska zápisu, a tím také prodloužit životnost disku. Disky se připojují pomocí rozhraní SATA specifikace 3.2 v kombinaci s výkonnými řadiči Phison PS3111 a MARVELL 88NV1120.

Velká kapacita, společně s rychlý zápisem i čtením, může pomoci dosluhujícímu notebooku skutečně vdechnout nový život. Právě pomalý disk bývá totiž jednou z příčin postupné ztráty výkonu operačního systému a tím i celého notebooku. Často tak právě výměna disku může odložit potřebu nákupu nového stroje až o několik let. Disk má rozměry 101 x 70 x 7 mm, váží pouhých 45 gramů. Spotřeba je navíc v klidovém stavu jen mezi 306 a 385 mW, při čtení a zápisu dosahuje maximálně 2 475 mW u nejvyšší kapacity. Upgrade disku tak může přispět také prodloužení pracovního času na baterie. To se zejména u starší notebooku, jejichž baterie už obvykle nemají plnou kapacitu, rozhodně hodí.

Související příspěvky

Leave a Comment