Rychle a gamingově: externí pevné disky SureFire Gaming GX3

SureFire Gaming GX3 KANKRY

SureFire logoKdo dnes nezápasí s kapacitou pevných disků? Objemy dat stále rostou a do cloudu prostě vše uložit nejde. O hráčích to platí dvojnásobně. Dnešní hry si dokáží ukousnout pořádný kus místa. Nová gamingová značka SureFire, patřící Verbatimu, nabízí řešení – externí pevné disky s kapacitou jeden nebo dva terabyty v klasické HDD nebo SSD verzi. A navíc v hodně stylovém obalu s RGB podsvícením.

Možná také patříte k těm, kteří jsou přesvědčeni, že lokální pevné disky jednoho dne zmizí. Možná časem opravdu budeme mít vše v cloudu a trochu se tak v dějinách počítačů vrátíme zpět k terminálům. Časem možná a kdo ví kdy, zatím se ale bez lokálního úložiště vůbec neobejdeme. Skoro každý počítač alespoň malý pevný disk potřebuje. A když ho začnete používat, zjistíte, že každý pevný disk je malý. A co teprve, pokud patříte mezi náruživé hráče PC her.

Současné herní tituly – ať počítačové či konzolové – si klidně spolknou několik desítek gigabyte, některé se přibližují i stovce. To se pak limitům lokálního disku přiblížíte velmi snadno. Dokonce i na herních konzolích, které jsou právě z tohoto důvodu obvykle osazeny slušně velkým úložištěm. Ovšem hru si z cloudu zatím nepustíte. Naštěstí i některé konzole, ale hlavně všechny počítače bez výjimky, dokáží spolupracovat s externím pevným diskem.

Až 2 TB do kapsy

Externích pevných disků, které by vyhovovaly nárokům hráčů současných her, je na trhu jako šafránu. K plynulému běhu her, je totiž potřeba poměrně široký datový tok. Jedním z těch, které rozhodně obstojí, jsou první produkty nové herní značky SureFire, za kterou stojí specialista na ukládání dat společnost Verbatim. Vzhledem k zaměření mateřské společnosti, asi není úplným překvapením, že pevné disky jsou prvními vlaštovkami, během příštího roku se ale zákazníci dočkají i řady dalšího herního příslušenství.

Nové disky SureFire Gaming HDD GX3 a Gaming SSD SureFire GX3 jsou nabízeny, jak již název prozrazuje, ve dvou variantách. Zvolit můžete buď klasické provedení s rotujícími plotnami, nebo flash variantu SSD. Přičemž klasický disk je k dispozici v kapacitách 1 a 2 TB, pokud dáváte přednost flashovým pamětím, pak si můžete vybrat buď SSD s kapacitou 512 GB nebo 1 TB. Od zvolené varianty a kapacity se pak přirozeně odvíjí cena, která začíná na 1 899 Kč za klasický pevný disk s kapacitou 1 TB a končí na 3 899 Kč za stejně velkou jednotku SSD.

Jak je u externích pevných disků Verbatim dobrým zvykem, i SureFire Gaming GX3 jsou dodávány s kabelem USB-C a redukcí na micro USB a USB-A. Rozhraní USB 3.2 GEN 1 nabízí přenosovou rychlost až 5 Gb/s, což nárokům moderních her odpovídá. Disky s otočnými plotnami zvládají zápis a čtení rychlostí až 140MB/s, SSD varianty čtou až 450 MB/s, zapisují až 430 MB/s. Plusem přitom je, že oběma variantám postačí napájení prostřednictvím USB portu, takže není třeba externí zdroj.

Ať to má styl

Každý hráč ví, že skoro stejně jako na technických parametrech, záleží také na stylu. A v tomhle směru SureFire rozhodně nezklame. Disky jsou v šedé krabičce s výrazným stylovým X v černé barvě. Ovšem o tom, aby vás na herní party skutečně nikdo nepřehlédl, se postarají tři řady barevných RGB diod uspořádaných do tvaru V, v horní části disku. Diody mohou blikat a měnit barvu, aby tak dotvářely dokonalou herní atmosféru.

Právě pro herní párty či sdílení zážitků s přáteli, se externí varianta disku velmi dobře hodí. Rozměry jsou pro přenášení více než příznivé – 125 x 80 x 18 mm, přičemž SSD varianta váží jen 104 gramů, klasická o 76 gramů více. Obě jsou ale o dost levnější než smartphone, který má většina z nás v kapse. Takže nic nebrání si tenhle disk do kapsy hodit a vyrazit za přáteli. Ostatně díky USB-C kabelu můžete tenhle disk ke smartphonu také připojit.

Na SureFire Gaming GX3 samozřejmě není nutné ukládat jen hry, funguje jako naprosto běžný externí pevný disk. Díky rychlosti zápisu a velké kapacitě, se skvěle hodí na zálohování velkých objemů dat nebo celých operačních systémů. Hodně s tím pomůže populární Nero Backup Software, který je standardní součástí dodávky. V ní najdete také software pro rychlé a bezpečné zformátování disku. Oba programy jsou ale pouze ve verzi pro Windows.

Pro více informací navštivte: https://www.surefire-gaming.com/cz

Související příspěvky

Leave a Comment