Na co si dát pozor při výběru sluchátek ke sportování

Sport

Poslouchání hudby při běhu nebo v posilovně, nás může vybičovat k lepším výkonům. Jaká sluchátka ale na sport vybrat?

Hlavně by měla být dostatečně pohodlná, aby neodváděla pozornost od toho hlavního – tedy sportování. Je třeba brát v potaz i jejich odolnost, při aktivitách venku na ně bude působit počasí, na každý pád pak také pot. Zapomínat by se ovšem nemělo ani na kvalitu reprodukce.

Klasická sluchátka, nebo pecky a špunty?
První dilema, které vás při výběru sluchátek čeká, je výběr mezi klasickými sluchátky a těmi do uší. Sluchátka s mostem přes hlavu, zejména ta dražší, sice často nabídnou lepší kvalitu reprodukované hudby, na druhou stranu je třeba počítat s tím, že jsou těžší a pořádně se v nich zapotíme. A to jak s těmi, které nám pouze kryjí ušní boltec, tak i s těmi, jež jej celý obepínají.

Musí vám sedět
Běh s o půl čísla menší botou ani jízda na příliš malém kole za moc nestojí a u sluchátek je to podobné. Jen těžko si sport užijete, když budete muset každých pět minut upravovat pozici sluchátek na hlavě nebo do ucha vracet vypadnutou pecku. Ať už sáhnete po jakémkoli typu sluchátek, je třeba se ujistit, že vám padnou perfektně.

S drátem, nebo bez drátu?
S tím, jak se bezdrátová řešení v posledních letech posunula dopředu i co do kvality přenosu signálu, stala se prakticky jasnou volbou pro všechny, kteří si chtějí sport opravdu užít. Drát má v tomto případě zásadní nevýhody v tom, že při sportu nepříjemně překáží. Trhání a škubání za něj pak může mít vliv na samotnou reprodukci.

Odolnost proti vodě, potu či prachu
Bez potu se sport – snad vyjma šachu – neobejde. Pot přitom na řadu materiálů působí agresivně, kvalitní klasická sluchátka s koženým či pěnovým polstrováním by nám tak při pravidelném používání zřejmě dlouho nevydržela. Venku je navíc nutné počítat s rozmary počasí v podobě deště. I tomu by měl být výběr sluchátek přizpůsoben.

Myslete také na bezpečnost
Ač to s výběrem sluchátek přímo nesouvisí, je třeba vždy myslet rovněž na bezpečnost. Zejména při sportování venku je totiž důležité nezapomínat na to, že nejsme sami a například při běhu na silnici se snadno můžeme potkat s autem či cyklistou. Základem je oblečení s reflexními prvky, které na nás okolí včas upozorní. U sluchátek je třeba nastavovat takovou hlasitost, abychom zcela neztráceli kontakt s okolím. Pomoci mohou také nástavce menší velikosti, které v uchu nebudou těsnit tak dokonale. Sluchátka s aktivním potlačením hluku se bez jeho deaktivace pro venkovní sportování nehodí vůbec.

Související příspěvky

Leave a Comment