Mýty o darování krve

parodontax_vyrobek

Rádi bychom vyvrátili mýty o darování krve, se kterými už jste se možná také setkali.  Pojďme si tedy shrnout několik největších mýtů, které se rozhodně nezakládají na pravdě.

Mýtus 1: Darování krve bolí

Není třeba se darování krve obávat, není to zákrok, který by byl bolestivý. Během odběru krve se používá podobná jehla, jako když vám krev odebírá váš praktický lékař, jen o něco širší. A s takovým odběrem se už nejspíš setkal každý z nás. Pokud tedy zvládnete běžný odběr krve, zvládnete i její darování.

„Darování krve se příliš neliší od  běžného  odběru na laboratorní vyšetření, nemusíte se tedy vůbec bát bolesti,” potvrzuje plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. „Každý odběr krve trvá přibližně 7-10 minut a hned po odběru se můžete občerstvit přímo na místě. Dostanete nápoj, párek nebo podobné občerstvení  a drobnou sladkost,” dodává pan doktor Bohoněk.

Mýtus 2: Vegetariáni darovat nesmí

Není pravda, že bychom mohli zájemce o darování krve rozškatulkovat na jasné skupiny a třeba zrovna všechny vegetariány rovnou zamítnout. Můžeme předpokládat, že vegetariáni mají v krvi menší množství železa, nicméně je důležité, jak se celkově vegetarián stravuje. Například luštěniny nebo tofu obsahují vysoké množství železa, a tak může být množství železa v krvi u vegetariána srovnatelné s člověkem, který maso běžně jí.

Mýtus 3: Před odběrem nesmím alespoň den nic jíst ani pít

Tady pozor, toto tvrzení zcela určitě není pravdivé. Důležitá je hydratace před, ale i po odběru. Před odběrem je možná i lehká snídaně, např. rohlík. Je zkrátka potřeba dostatečně pít, ideálně neslazené tekutiny. Večer před odběrem zkuste jen vynechat tučná jídla a dát si něco lehkého. Spolu s tučnými jídly vynechejte také alkohol.

Mýtus 4: Jsem žena a darovat krev nesmím

Není třeba tvrdit, že ženy nejsou vhodnými dárci. Celá otázka souvisí s hladinou hemoglobinu v lidském těle. Tu mají ženy obvykle nižší než muži. Pokud ale žena neváží méně než 50 kg, není těhotná či nekojí, její hladina hemoglobinu v krvi by měla být v požadované výši a krev darovat určitě může.

„Ženy mohou podle současných pravidel platných v ČR darovat plnou krev nejvýše čtyřikrát do roka, muži pětkrát. Nejkratší interval mezi odběry musí přitom být osm týdnů. Jeden odběr plné krve činí 450 ml,” říká pan doktor Bohoněk.

Mýtus 5: Kouřím a to je problém

Není! Krev může darovat také kuřák.

Mýtus 6: Darovaná krev mi bude v těle chybět

Lidské tělo obsahuje kolem 4-6 litrů krve. Nemusíte se tak bát, že by vám krev v těle chyběla. Zdravé tělo člověka, který přišel na odběr, si krev samo znovu vyrobí.

Krevní plazma a destičky se v těle obnoví do 48 hodin, krvinky zhruba do měsíce. Nejkratší doba, po které může dárce přijít znovu k odběru plné krve , je osm týdnů.

Faktem zůstává, že mýty se kolikrát šíří rychleji než ty důležité a správné informace. Nám se snad několik mýtů podařilo vyvrátit a naopak tu správnou informaci dostatečně komunikovat. Pravdou totiž opravdu zůstává, že prvodárců krve je stále málo. A právě proto se již druhým rokem značka parodontax spojila s Českým červeným křížem a společně hledají dobrovolníky, nové pravidelné dárce krve, v kampani Neplivej krev, daruj krev.

Související příspěvky

Leave a Comment