Oběhněte si Karlštejnsko

VoltaRUN_Karlstejn

Karlštejnsko je nejnavštěvovanější turistickou destinací v České republice. Nejde pouze o samotný hrad, ale i o další památky a zajímavé turistické atrakce v přírodě.

Karlštejnsko navštíví ročně asi milion návštěvníků. Hrad Karlštejn je sice hlavním turistickým cílem, ne však jediným. Chráněná krajinná oblast Český kras, Koněpruské jeskyně, údolí Berounky, historický Tetín, lom Velká Amerika a plno dalších zajímavostí čeká jen na vaši návštěvu. A abyste se v té nabídce neztratili, máme pro vás pár tipů, kterým směrem se vydat nejdříve.

Srbsko – cyklistů a lezců ráj
Srbsko leží mezi Berounem a Karlštejnem. Díky železniční zastávce tu často začíná nebo končí většina výletů. Po cyklostezce podél řeky Berounky, nebo po turistických značkách se snadno dostanete do Českého krasu, k Bubovickým vodopádům, na Tetín nebo do některého z řady lomů. Právě opuštěné vápencové lomy patří na Karlštejnsku k vyhledávaným horolezeckým terénům. Zastavte se na svačinu třeba v lomu Alkazar. Pozorování horolezců může váš výlet zpestřit kapkou adrenalinu.

Podél potoka k vodopádům

Ze Srbska vede značená trasa údolím Bubovického potoka k Bubovickým vodopádům. Tady byste se měli také zastavit. Vodopády jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami. Není divu, že patří k těm nejkrásnějším místům na Karlštejnsku.

Svaty_Jan_pod_skalouSvatý Jan pod Skalou

Od Bubovických vodopádů je to co by kamenem dohodil k dalšímu oblíbenému turistickému cíli, a sice do obce Svatý Jan pod skalou. Zdejší poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele skrývá hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je přímo v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století. Jakmile navštívíte kostel, nenechte se zlákat nabídkou místních restaurací. Čeká vás totiž ještě výšlap na vyhlídku. Ten se s plným žaludkem zdolává těžko. Teprve až se pokocháte výhledem do krajiny, zamiřte do restaurace. Třeba té v Hotelu Obecná škola, vaří výtečně.

Karlštejnsko lze i oběhnout

Po krásách regionu Karlštejnsko se můžete i proběhnout. Třeba v rámci šestého závodu sezóny Běhej lesy 2020, který se uskuteční 15. srpna. Ten vás zavede do běžně nepřístupného vápencového lomu Velká Amerika. Proběhnete se přímo uvnitř impozantního kaňonu s jezerem. Užijete si i královské výhledy na gotický hrad Karlštejn.

Související příspěvky

Leave a Comment