RECENZE: Externí SSD disk Verbatim Vx500

KANKRY Verbatim recenze

VerbatimExterní SSD disky jsou dnes již něčím úplně normálním a využíváme je v běžné praxi asi všichni. Vždyť co je lepšího na přesun většího množství dat, než „malý“ SSD disk s obří kapacitou? A právě jeden takový tu teď máme. Jmenuje se Vx500, vyrábí ho společnost Verbatim a svou obří kapacitu 480 GB doplňuje unikátním miniaturním vzhledem. 

Kompaktní i odolný?

Verbatim recenzeA když říkáme miniaturním, tak to tak i myslíme. Disk má pouhé 3 cm šířku, 9 cm délku a 9 mm tloušťky, což z něj dělá skvělého společníka hlavně pro fotografy či kameramany, kteří ho určitě skvěle využijí při svých toulkách přírodou. Disk totiž navíc prakticky nic neváží (zanedbatelných 29 gramů) a navíc je oděn v elegantním hliníkovém pouzdře, které mu přidává na odolnosti. 

Univerzální pro všechny 

Z hlediska kapacity se Vx500 dělá v několika provedeních a my dostali na test 480 GB verzi, která by opět měla stačit na všechna multimédia každého běžného uživatele. Disk je, jak už je u Verbatimu zvykem předformátován ve formátu FAT32 pro všechny systémy, a tak půjde opět použít na každém PC (ať už s Windows, Linuxem či MacOS) bez jakékoliv přípravy. Vx500 nabízí dvě možnosti připojení a to buď s USB-C na USB-C, nebo USB-C na USB 3.1, kdy je kabel USB-C na USB-C dodáván s pozlacenými konektory pro zvýšení rychlosti přenosu. Nebyl by to ale disk od Verbatimu, kdyby na něm nebyl nahrán i software NeroBackItUp, který přidává na hodnotě už tak dost kvalitního disku.

Ale teď už přejděme k tomu, co vás zajímá určitě nejvíce a to je rychlost samotná. Verbatim Vx500 opět dokazuje, že společnost Verbatim ví, jak dělat rychlé disky a v našich testech v CrystalDiskMarku dosáhl při přenosu 2 GB souboru úctyhodných 460,72 MB/s při čtení. Zápis už bohužel tak úctyhodný nebyl a dosáhl hodnot pouhých 353,32 MB/s oproti uváděným 440 MB/s s tím, že se navíc relativně „hodně“ rozehřál a fungoval tak navíc i jako kvalitní tepelný zdroj. Z hlediska běžného užití pak tyto rychlosti znamenají, že například 1,4 GB velký film jsme přenesli na disk během pouhých 6 sekund pomocí USB 3.1. Složku plnou fotek ve velikosti 2,1 GB jsme pak přenášeli o pouhé 4 sekundy déle. Disk jsme samozřejmě otestovali i v PC Mark 10 a dosáhli skóre 7025 při spouštění aplikací a 6064 při zápisu dat, což jsou podobné hodnoty jako u většiny palcových disků, které jsme měli možnost testovat.

test

test

 

Verdikt 

Takže jak to vlastně ve výsledku je? Verbatim Vx500 je opravdu malým SSD diskem, který vám nabídne kromě kompaktních rozměrů i vysokou odolnost a víc než úctyhodnou rychlost čtení. Ano zápis není tak rychlý, jak bychom očekávali a disk se dokáže dost zahřát, ale to jsou jen malé vady na kráse už tak vysoce kvalitního disku v cenové třídě kolem 2 000,- Kč. Pokud hledáte kompaktní SSD disk, který lehko strčíte do kapsy a využijete na cestách je Verbatim Vx500 to pravé pro vás. 

Hodnocení 4 z 5 – disk má skvělý design, optimální poměr cena / výkon, software NeroBackItUp jako přídavnou hodnotu, ale pokulhává v rychlostech zápisu

Verbatim recenze kankry web

Jak hodnotíme 

1 hvězda za design (velikost, váha, zpracování)
2 hvězda za rychlost (uváděná vs skutečná)
3 hvězda cena (poměr cena výkon)
4 hvězda přidaná hodnota
5 hvězda za prakticky bezchybný produkt 

Jan Körmendy

O recenzentovi 

Jan je hardwarový analytik a testuje prakticky vše od příslušenství po celé počítače a samostatné komponenty. Vystudoval Obchodní a bankovní akademii – která vůbec nemá nic společného s tím, čím se vlastně živí a psal hlavně o hrách (které jsou dodnes jeho hlavním zaměřením). Udělal si jméno jako zakladatel mnoha herních webů, ale teď jsme si ho urvali i pro sebe. To znamená, že vám přinese ještě další várku zajímavých recenzí a názorů na hardware, ale i další příslušenství. 

 

 

Další články společnosti Verbatim:

Šifrovaná úložná řešení

Verbatim: Nové interní SSD disky NVMe PCIe a SATA3 M.2 pro vysokorychlostní upgrady

Nový flash disk Verbatim Store’n’Click

Jak zajistit bezpečnost dat v pohybu?

RECENZE: Externí disk Verbatim Store ‘n’ Go SSD

Powerbanka Verbatim s opravdu rychlým nabíjením

Související příspěvky