Za ochranu klimatu lístky do divadla

Aplikace na sbírání tokenů © Stadt Wien

Ve Vídni mají novou zkušební aplikaci, díky níž chtějí obyvatele motivovat ke snížení emisí oxidu uhličitého. Pokud budete chodit pěšky, jezdit na kole nebo veřejnou dopravou, získáte v aplikaci tzv. „Wien Token“, které poté můžete vyměnit za vstupy do kulturních institucí nebo na akce.

Aplikace je stále ve vývoji a vídeňský magistrát nyní ve spolupráci s Institutem pro kryptoekonomii, Technickou univerzitou a dalšími partnery připravuje testovací fázi. Ta pro tisícovku uživatelů začne koncem února.

Token získá každý, kdo na území Vídně ušetří 20kg CO2. Tokeny pak můžete vyměnit za vstupenky do čtyř kulturních zařízení. Pokud se aplikace osvědčí, může se na podzim kulturní nabídka rozšířit a „Wien Token“ přejít do plného provozu pro všechny zájemce.

Bezpečnost, anonymita a blockchain

Aplikace využije data ze senzorů mobilního telefonu, anonymitu a bezpečnost má přitom zajistit sofistikovaná blockchainová technologie. Kritiku, podle které může aplikace podobně jako v Číně otevřít cestu ke spuštění systému sociálního kreditu, autoři odmítají. Systém podle nich nemá sakncionovat, ale motivovat. Technologický pokrok nelze zastavit a hlavní otázkou pilotního projektu je proto právě možnost využití digitálních technologií při současném zachování soukromí, uvedli autoři a zástupci města Vídně.

Související příspěvky

Leave a Comment