Poslouchat, a přitom nerušit ostatní

SoundWear

Některé lidi hudba stimuluje při práci. Ale jak to skloubit s tím, když ti ostatní – zejména v kancelářích open space – chtějí mít při práci klid?

QuietComfort wireless headphonesSluchátka mohou sloužit nejen k poslechu, ale také k odhlučnění okolí. K dispozici jsou dnes ale i nové možnosti, které je třeba vzít do úvahy. Pro poslech hudby se nabízely v zásadě dvě možnosti – reproduktory či sluchátka. Z pohledu pracovních prostor jsou reproduktory vhodným řešením v individuálních kancelářích nebo tam, kde se zaměstnanci spolu shodnou na výběru hudby i na její hlasitosti. Ovšem u kanceláří typu open space máme problém.

Nejpopulárnějším prostředkem k poslechu hudby při práci jsou tedy sluchátka. Ta mají své nesporné výhody, ale mají také své limity. Zásadní nevýhodou v některých provozech totiž může být eliminace vnímání okolí. To může ovlivnit pozornost a v krajním případě může znamenat i zranění uživatele.

BOSE SoundWearNěkterá moderní sluchátka dokážou díky funkce potlačení okolního ruchu kromě reprodukce hudby ztišit hlučné pozadí – prostředí kanceláře. Průkopníkem tohoto řešení je společnost Bose, jejíž sluchátka s touto technologií používají například i piloti velkých letadel. Faktem je, že řada uživatelů používá právě tuto funkci k zajištění pohody a klidu v open space kancelářích. A to přesto, že cenová hranice těchto řešení atakuje zpravidla desetitisícovou hranici. Výhodou takových sluchátek je i to, že není třeba se zašmodrchávat do připojovacích kabelů, protože do nich je zvuk například z telefonu nebo počítače či laptopu přenášen bezdrátově, pomocí Bluetooth.

Novým prostředkem pro poslech hudby je zvukový límec. Jedná se o zařízení, které se řadí mezi reproduktory a sluchátka. Přesně řečeno, jsou to reproduktory, které nosí uživatel na krku. Jsou úzce směrovány nahoru k uším posluchače. Díky tomu si jen on vychutná zvuk opravdu kvalitně, okolí je „zasaženo“ jen okrajově a uživatel kromě poslechu vnímá všechny zvuky z okolí, jako pracovní poznámky kolegů, zvonění telefonů či další dění v kanceláři. Nutno podotknout, že límec není řešením pro ty, kteří jsou závislí na hlasitém poslechu ve sluchátkách. Stejně jako většina sluchátek, je i límec vybaven mikrofonem a poslouží tak dobře i jako handsfree při telefonování.

Související příspěvky

Leave a Comment