Do aukce míří numismatické materiály za 120 milionů korun

aukce mince

V pražském hotelu Mandarin Oriental proběhne v pátek, 22. dubna dosud největší letošní aukce mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických materiálů. V rámci aukce budou mít možnost sběratelé vybírat z celkového počtu 518 položek. Dražba, jejíž hodnota se odhaduje až na 120 milionů korun, proběhne jako sálová, ale i prostřednictvím internetu a také po telefonu. „Hightlightem“ letošní aukce bude bezesporu 10 dukát 1631 – Dukát Albrechta z Valdštejna s vyvolávací cenou 200.000 EUR (5 milionů korun).

Letošní v pořadí již 28. aukce, pořádaná aukčním domem Macho & Chlapovič, se bude skládat ze vzácných mincí, bankovek, ale i třeba medailí. Nabízené numismatické materiály pocházejí z několika zemí z celého světa. Kromě České republiky a Slovenska se letos sběratelé mohou těšit na vzácné kousky původem například z Velké Británie či Ruska.

Aukce, čítající 518 položek nabídne tentokrát skutečné skvosty. Mezi bezesporu nejvýznamnější patří 10 dukát 1631 – Albrechta z Valdštejna s vyvolávací cenou 5 milionu Kč. Minci vyrazila v roce 1631 vévodská mincovna v Jičíně. „Aktuálně se jedná zřejmě o nejdražší kus této aukce. Má nejen velmi silný příběh, ale jeho cenu ovlivňuje i skutečnost, že po Valdštejnově zavraždění v roce 1634 přikázal císař Ferdinand II. pod hrozbou zabavení majetku všechny Valdštejnovy mince roztavit a kov zpracovat na ražbu mincí císařských. Ačkoliv je vyvolávací cena stanovena na necelých pět milionů korun, očekává se, že by mohla vyšplhat až na 10 milionů Kč,“ uvádí Elizej Macho, spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič.

Dalším, extrémně vzácným kouskem je Platinová medaile 1826. Jedná se o kabinetní kus se zrcadlovým leskem kontrastující s plochami vysokého reliéfu. Je to nejhezčí známý kus na trhu ražený v platině a jde tedy o extrémně vzácnou památku na korunovační ceremoniál Mikuláše I. Vyvolávací cena je 100.000 EUR (téměř 2,5 milionu Kč). Neméně vzácnou je i další Platinová medaile u příležitosti nástupu Kateřiny II. na carský trůn dne 18. června 1762, a to s vyvolávací cenou 80.000 EUR (cca 1,95 milionu Kč).

Významný prostor dostanou rovněž zkušební ražby. Jedná se o mince, jejichž ražba probíhala na zkoušku při formování nové měnové soustavy podle několika výtvarných návrhů jako podklad pro výběr nejvhodnějšího modelu a slitiny. „Nacházejí se většinou ve veřejných sbírkách národních muzeí a národních bank. K finální podobě prvorepublikových mincí a k označení koruna a haléř vedla dlouhá cesta. Dalo se platit i řepou, frankem, hřivnou nebo sokolem,“ dodává Macho. V aukci se bude dražit například mince 5 sokolů, ale také velmi vzácná zkušební ražba mince bez nominální hodnoty s vyobrazením pradleny s vyvolávací cenou 20.000 EUR. Mezi zkušebními ražbami mincí z Kremnice bude například i výjimečná 10-koruna z roku 1941 a také 20-koruna z roku 1938.

Hlavní část aukce (sálová) začíná v 13 hodin v pátek, 22. dubna a potrvá až do večerních hodin. V dalších dnech (25. 4 – 28. 4.) se pak uskuteční aukce elektronická, kam se podařilo získat rozsáhlou sbírku mincí (nejen) Leopolda I. od významného sběratele, který sbírku systematicky budoval více než 40 let. Sbírka čítá téměř 700 mincí nižších, ale rovněž velmi zajímavých nominálů.

Poptávka po numismatických předmětech se výrazně zvyšuje, přičemž aukční síň Macho & Chlapovič předpokládá, že zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě spolu s inflací tento trend v roce 2022 neschladí. Hodnota vybraného modelového portfolia vzrostla za poslední 2 roky o zhruba 60 %.

TZ

Související příspěvky

Leave a Comment