Trust Fyru – Herní všeuměl

Trust GXT 258W Fyru

Začínající tvůrci herního obsahu často tápou, po jakém mikrofonu sáhnout. Přitom právě zvuk tvoří naprosto klíčovou součást jejich produkce. Hráči si často streamery a videa pouštějí jako pozadí k dalším činnostem a pokud váš zvukový projev nebude pro ně lákavý, dost možná vám utečou potenciální diváci. Pro tento účel nabízí společnost Trust svůj kondenzátorový USB mikrofon Fyru, který disponuje několika zajímavými funkcemi a mohl by být zajímavou startovní variantou.

Od pohledu nebezpečný

Společnost Trust se orientuje na hráčský trh, a to je patrné už od pohledu i u mikrofonu Fyru. Jeho design se opírá především o ostřejší tvary a na první dobrou jasně dává najevo svoji neohroženost a ztělesňuje sebevědomí.

Trust GXT 258W Fyru mikrofonMikrofon je usazený na trojnožce s protiskluzovými prvky, díky kterým bude pevně stát na místě a ze svého místa na stole se bez zvednutí poroučet nebude. Trojnožka je dost těžká a hodně jsem se bál, že bude výrazně přenášet zvuky, které putují ze stolu. Podobné mikrofony totiž hodně trpí na to, že když potom třeba ťuknete do stolu, všechno je neskutečně slyšet a kazí se tak dojem z vaší tvorby. K mému překvapení však u Fyru tento problém příliš nenastává, a i při ťukání či jemném tlučení do stolu nedocházelo k nijak výraznému narušení toho, co jsem chtěl nahrávat.

Mikrofon Fyru disponuje také podsvícením s výběrem pěti barev, které mi ale upřímně přišlo jako poněkud zbytečný prvek. Vlastně bylo dost nevýrazné a nevědět o něm z detailů o produktu, skoro bych si ho ani nevšiml. Viditelné je v podstatě pouze za tmy. Další světélka potom najdete na horní části mikrofonu, kde signalizují, na jaký režim je momentálně mikrofon zapnutý. K těmto režimům se dostaneme o chvíli později.

Trust GXT 258W Fyru led colorsDalším ovládacím prvkem na mikrofonu jsou potom dva ovladače hlasitosti umístěné přímo na mikrofonu a pod nimi také zvukový výstup na jacka, takže si můžete přímo ze sluchátek bez latence poslechnout, jak zníte. Problémem otočných ovladačů je to, že při nejmenším u našeho kusu nepříjemně drhly, a i při záznamu pak může toto drhnutí působit rušivý zvuk. Při nahrávání to asi řešit nebudete, ale při streamu to může být nepříjemnost.

Majitele Playstationů také potěší, že Fyru je kompatibilní s konzolemi PS4 i PS5 a to nejen z hlediska funkcionality, ale také po stránce designové. Je totiž dostupný v černé verzi, která perfektně sedne k vaší PS4 i v bílém designu, jehož barevné rozvržení potěší šťastlivce, kteří už se dostali k PS5 a chtějí mít své herní vybavení v jednotném stylu.

Připoj a vysílej

Výrobci USB mikrofonů už nějakou dobu vědí, že pokud někdo sáhne po této variantě, pravděpodobně hledá především jednoduchost, solidní poměr ceny a výkonu a co nejméně starostí. Nutno podotknout, že v tomto ohledu Trust odvedl velmi slušnou práci. Pokud si mikrofon Fyru přinesete domů, stačí ho zapojit do USB portu a zde končí prvotní práce s uvedením do provozu. Hned můžete fungovat. Příjemným prvkem je také vestavěný pop filtr, který opět odbourává dokupování a připevňování běžného pop filtru.

Trust GXT 258W Fyru modesMikrofon nabízí celkem čtyři režimy, které vám poslouží k různým účelům. Můžete se tak zaměřit na snímání jednoho směru, které se vám bude hodit při nahrávání či streamování videa. Potom jsou zde další tři varianty, které se už hodí spíše na různé použití při tvorbě obsahu, ve kterém se budou objevovat i hosté. K dispozici jsou tak režimy stereo, dvousměrový a všesměrový. Za mě jde jednoznačně o největší pozitivum tohoto mikrofonu.

Obecně kvalitou zvukového záznamu Fyru patří k průměru (což už v této cenové katerogii ovšem není nic špatného). Pokud chcete mikrofon, který máte na jeden účel, Fyru nejspíše nebude nejlepším řešením, po kterém můžete sáhnout. S mikrofonem zaměřeným na konkrétní způsob tvorby pravděpodobně dosáhnete lepšího výsledku.

Tento mikrofon se orientuje především na tvůrce, jejichž záběr je poněkud širší a Trustsnaží se tvořit rozmanité formáty. Například podcasty, streamování a další. Pak je Fyru dobrou variantou, právě díky svojí nabídce režimů a všestrannosti zde získává bonusové bodíky. I jeho cena je v rámci podobné konkurence odpovídající a nijak zvláště nevyčnívá.

ATComputersMikrofon je připojený opleteným kabelem. Ten se do mikrofonu zapojuje skrze USB-C, do počítače potom přes klasické USB. Zde mám výtku k tomu, že délka kabelu by rozhodně mohla být větší. 1,8 metru není kabel zaručující pohodlné zapojení bez toho, abyste bezpodmínečně museli hledat nejkratší možnou cestu a u mikrofonu za podobnou cenu, bych zrovna na něčem jako je kabel nešetřil.

Závěr:

Suma sumárum je FYRU solidní mikrofon pro začínající tvůrce obsahu, kteří ještě nemají stoprocentně jasno o tom, zda se budou věnovat více různým formátům. Hledáte-li všestranného pomocníka, který vám pomůže při rozhovoru s hostem i poslouží k běžnému streamování her či nahrávání videí, FYRU je zaměřený právě na vás.

Martin Havel

Související příspěvky

Leave a Comment