Čištění trouby je důležité

VTPS 547 BX_parní čištění

Proč je čistění trouby důležité, a jak na to? První důvod je zřejmý: špinavá trouba s připálenými zbytky jídla a starými spečenými cákanci tuku na stěnách i dvířkách trouby není nic pěkného. Další důvody už tak zřejmé nejsou. Zanesení povrchu trouby a topných těles brání rovnoměrnému ohřevu.

Když jsou připáleniny staršího data, nezbývat, než sáhnout po agresivnějších čisticích prostředcích, které nemusejí být prospěšné ani přírodě, ani nám – nejen během čištění, ale i později během následného pečení. Proto věnujte pozornost důkladnému odstranění zbytků chemie v troubě. Nebo na to můžete jít chytře: vsaďte na samočistící funkce. Všechny tři způsoby jsou dané už ve výrobě, nelze je „dodat“ nebo dokoupit.

Pyrolýza
Pyrolytické čištění je založené na extrémně vysokých teplotách. „V případě trub MORA je to 560 °C. Trouby, které tento typ automatického čištění umožňují, mají povrch z velmi odolného speciálního smaltu. Program trvá 90 minut a po celou dobu jsou z bezpečnostních důvodů uzamčená dvířka spotřebiče. Po skončení programu a vychladnutí trouby stačí nečistoty, přeměněné na popel, pouze setřít hadříkem bez použití jakýchkoliv chemických prostředků,“ doplňuje Jana Neuszerová.

Parní čištění
„Vše, co je potřeba udělat, je nalít půl litru vody například do pekáče, vložit jej do trouby a nastavit program EcoClean. Asi po 30 minutách už můžete sledovat výsledek, kterým je viditelně čistý povrch celého vnitřku trouby. Mastnota i zapečené skvrny se uvolněnou párou změkčí. Pak je stačí jednoduše otřít hadříkem. A snadno vyčistíte i sklo dvířek díky novému systému snadné demontáže,“ říká Jana Neuszerová.

Katalytické čištění
„Stěny trub s podporou katalytického čištění tvoří vložky se speciálním povrchem, který je samočisticí. Nečistoty žárem samy zoxidují a vypaří se. Stačí jen zvolit klasický horno-spodní ohřev, nastavit teplotu na 250 °C, a za 90 minut jen vytřete dno a stěny trouby hadříkem,“ radí Jana Neuszerová. Katalytické vložky vydrží zpravidla 3-5 let, pak je potřeba je nahradit novými – jsou běžně ke koupi jako příslušenství spotřebiče.

Související příspěvky

Leave a Comment