Chodící strom a létající kořeny

Socratea exorrhiza

Fanouškové literárního žánru fantasy vědí, že chodící stromy byly odjakživa Enti. Tedy bytosti podobné stromům, jejichž ztvárnění bylo bravůrně provedeno ve filmovém zpracování románu J.R.R. Tolkiena Pán prstenů, společenstvo prstenu. Kde ovšem autor bral inspiraci? Skutečně si je od základu vymyslel nebo věděl něco více o Amazonii? Těžko říci, jak to bylo doopravdy. Faktem však zůstává, že právě v Amazonii nalezneme stromy, které se pravděpodobně přemisťují z místa na místo. Sice pomalu a rozvážně, právě jako Tolkienovi Enti ,ale zase systematicky a pravidelně.

Chodící strom má latinský název Socratea exorrhiza a s výškou asi 25 m by klidně mohl být předlohou do Tolkienova románu. Jen si to představte. Navštívíte místo v ekvádorské džungli, samozřejmě se zkušeným průvodcem, a naleznete zde úžasný strom úctyhodné výšky, který vypadá, že své kořeny nechává z velké části nad zemí. Pravděpodobně si jej vyfotíte (já bych to tedy určitě udělala) a necháte si vypovědět celou jeho historii. Pak místo opustíte a vrátíte se za pár měsíců. Mezitím si náš „entí“ strom žije svým životem a vlivem půdní eroze si začne hledat nové, příjemnější působiště. Jakmile nalezne pevnější zem a bezpečnější místo, pěkně zapustí kořeny. Původní strom si trpělivě hledá nové kořeny. A tak se ohýbá a ohýbá, až je nalezne a ty staré kořeny jednoduše překlopí do vzduchu. Ve svém novém působišti se pěkně zabydlí a ještě zesílí. A teď si představte, že jedete po těch několika měsících navštívit svého amazonského přítele a naleznete ho někde úplně jinde a ještě hlavou vzhůru.

Abychom však byli objektivní, je třeba zmínit, že názory vědců na pohyb stromu a létající kořeny měnící své působiště, se poměrně liší. Jedni tvrdí, že záleží na rychlosti eroze a případném nebezpečí. Strom na to reaguje změnou stanoviště. Druzí považují celý proces za mýtus a novým kořenům přisuzují jiný původ i účel. Já vám nevím, mně by se moc líbilo, kdyby v Amazonii opravdu měli chodící strom, který si hlídá svou „osobní zónu“ a v případě nebezpečí či nevhodných podmínek, se jednoduše přesune. Proč ne? Staly se už divnější věci na tom světě lidském. Uvidíme, kam se vědecké výzkumy v této oblasti nakonec dostanou.

Katka Volková

Související příspěvky

Leave a Comment