Návrat legendy: Commodore 64 se vrací jako THE64 Mini

The-C64-Mini-joystick

V devadesátých letech minulého století kralovaly na trhu dva počítače Commodore 64, postavený na procesoru Motorola řady 6800 (jako Atari 800), a ZX 81 Spectrum, postavený na procesoru Zilog Z80, procesoru, který měl rozšířenou řadu povelů oproti Intelu i8080. Commodore 64 byl v Evropě nejúspěšnější především v Německu, protože tam se ve většině obchodních domů dal koupit, a k němu i spousta her a příslušenství. Nyní se vrací jako retro pod názvem THE64 Mini v poloviční velikosti.

Her pro C64 existuje spousta a mnohé z nich jsou stále legendou. O více než 30 let později je Commodore 64 stále považován za nejprodávanější PC všech dob a nyní se vrací jako mini konzola THE64 Mini. Jde o plně licencovaný produkt vyvinutý firmou Retro Games a distribuovaný firmou Koch Media. Má poloviční velikost originálního modelu C64 a zřejmě jde také o plně funkční systém s vestavěnou klávesnicí, dvěma USB porty a samozřejmě i joystickem.

A protože už nejsou devadesátky, nemusíte shánět starý televizor, ke kterému byste THE64 Mini připojili. Díky HDMI konektoru jej připojíte k televizoru nebo k monitoru s rozlišením 720p. Podporován je rovněž režim zobrazení Pixel Perfect v poměru 4:3.

THE64 Mini přichází s desítkami přímo v něm vestavěných her. Celkem jich je – tak trochu n nostalgicky – 64, a mezi nimi nechybí „klasika“, jako Boulder Dash, California Games, Deflektor, Hunter´s Moon, Mission Impossible (1 a 2), Nobby the Aardvark, Speedball (1 a 2), Things on a Spring a celá řada dalších. Je to směs žánrů, z nichž mnohé získaly kdysi dávno, když přicházely na trh, hodnocení přes 90 procent, informuje Retro Games.

„Jsme potěšeni, že můžeme do prodejen vrátit THE64 Mini a nechat obdivovat originální fanoušky C64 i novou generaci herních příznivců tento úžasný systém, včetně toho, že si mohou v něm programovat sami pro sebe,“ sdělil Paul Andrews, výkonný ředitel Retro Games.

Zatím ale není jasné, jaký typ grafického adaptéru systém používá a zda mohou hráči zadávat příkazy jako LOAD “*”, 8,1 (příkaz pro nahrávání her z kazetového magnetofonu).

C64 má stále živou fanouškovskou základnu mezi nostalgickými uživateli. Nicméně miniaturizovaný remake nemusí mít stejný úspěch jako konzoly Nintendo NES Classic Edition a SNES Classic Edition. V tento okamžik neznáme ani cenu THE64 Mini, ani datum uvedení na trh. Výrobce tvrdí, že to bude „už brzy“.

-LiM

Související příspěvky