První OLED brýle pro VR s extrémně vysokým rozlišením vyvinuli Češi

VR bryle

Na trh přicházejí brýle pro virtuální realitu (VR) VRHero 5K Plus – novou verzi brýlí pro virtuální realitu určených pro profesionály. VRHero 5K Plus disponují vysokokapacitním OLED displejem s vysokým rozlišením a hustotou pixelů vyšší než u Super Retina displeje nového iPhone X.

Úroveň kvality a věrnosti obrazu překoná vše, co můžete v současné době v oblasti virtuální reality na trhu vidět. Díky rozlišení 5K a plným 24bitovým RGB barvám společně s jedinečnou a na míru vyvinutou optikou a 170stupňovým pozorovacím úhlem (FOV) poskytují brýle VRHero 5K Plus realitě nejvěrnější obraz v současnosti ve VR. Tvůrcem těchto brýlí je společnost VRgineers.

„Úroveň věrnosti zobrazení světel je fantastická. Dostali jsme se v tomto modelu na skutečnou špičku z pohledu rozlišení a věrnosti zobrazení,“ uvedl při testování VRHero 5K Paul Jackson, hlavní analytik společnosti OVUM. Tyto parametry jsou důležité zejména pro profesionální designéry, konstruktéry a architekty. Brýle VRHero 5K Plus jim totiž umožňují vidět realitu ještě před tím, než se zhmotní v reálu. Brýle umožní zobrazení budoucí podoby produktu ve virtuální realitě do nejmenších detailů, a to včetně práce s vlastnostmi použitých materiálů, proporcemi či světelností.

„Virtuální a smíšená realita nepochybně způsobí revoluci ve způsobu, jakým dnes tvoříme a pracujeme ve většině odvětví lidské činnosti. Posláním VRgineers je podpora progresivních profesionálů, kteří razí cestu rozvoje a inovací ve svých oborech, tím, že pro ně vyvíjíme špičková zařízení pro virtuální realitu. Společně tak posouváme možnosti profesionální virtuální reality vpřed,“ říká spoluzakladatel VRgineers Martin Holečko.

VRHero 5K Plus jsou vytvořeny na platformě VRHero 5K, kterou používají designéři v automobilovém průmyslu, například u společností BMW, Audi a Škoda Auto ze skupiny Volkswagen, pro urychlení vývoje nových prototypů vozů. Bezkonkurenční kvalita obrazu také například umožňuje pilotům testovat realistické virtuální prostředí kokpitu letadla nebo architektům ladit návrhy budoucí podoby staveb do posledních detailů.

„Jako automobiloví designéři jsme doposud čekali, až bude k dispozici technologie pro využití virtuální reality, která bude skutečně fungovat a přinese do vývoje nových produktů reálné benefity. VRHero nás posouvají blíže k budoucnosti designového inženýrství,“ říká Otto Fabri, bývalý hlavní konstrukční inženýr Tesla a Faraday Future, který pracoval na vývoji automobilů Tesla Model S a Model X.

„Dnešní trh je vysoce konkurenční. Neustále hledáme způsoby, jak snížit náklady, zejména ve fázi prototypování a výroby, ale i v navazujících marketingových aktivitách každého nového modelu. V tom všem vidíme významné možnosti využití virtuální reality, například také v digitalizaci celého výrobního procesu,“ konstatuje Leoš Červený, koordinátor pro virtuální realitu a digitalizaci ve společnosti Škoda Auto ze skupiny Volkswagen Group.

Lepší, rychlejší a pohodlnější

„Nové rychlé OLED displeje s vysokým rozlišením a hustotou pixelů používané ve VRHero 5K Plus jsou prvními OLED displeji, které dosahují našich vysokých standardů kvality zobrazení. Přinášejí mnohem příjemnější a dynamičtější zážitek z virtuální reality se zachováním křišťálově čistého obrazu, který je pro brýle VRHero 5K charakteristický,“ konstatuje Marek Polčák, ředitel a spoluzakladatel společnosti VRgineers. Součástí vylepšení displeje je i snížení latence (rychlosti odezvy), rychlejší přepínání barev a lepší zobrazení černé barvy.

Zatímco Super Retina 5,8″ OLED displej nového iPhone X má rozlišení 2436×1125 pixelů s 2,7 mega pixely při hustotě 458 ppi (pixelů na palec), brýle VRHero 5K Plus jdou ještě dál. Každý z obou OLED displejů, jeden pro každé oko, je 5,7″ QuadHD displej s rozlišením 2560×1440 pixelů, tj. 3,7 mega pixelů – téměř dvojnásobek oproti HDTV – a hustotě 518 ppi. To znamená, že displeje uvnitř VRHero 5K Plus mají téměř o 40 % více pixelů na menším prostoru a dosahují bezkonkurenční úrovně detailu ve srovnání se všemi brýlemi pro virtuální realitu dnes dostupnými na trhu.

Výkon brýlí je navíc zvýšen i díky oficiální podpoře Nvidia VRWorks, softwarového balíku pro hardwarové vývojáře VR brýlí od společnosti NVIDIA, s funkcemi jako Direct Mode, Single Pass Stereo nebo Lens Matched Shading.

Na straně uživatelského komfortu jsou brýle VRHero 5K Plus vybaveny zdokonaleným a pohodlnějším ovládáním a novým ergonomickým popruhem na hlavu, který umožňuje snadné nasazování a sundávání jak pro dlouhodobou práci, tak pro použití v showroomech či na prodejních plochách.

Dostupnost

Brýle VRHero 5K Plus se v těchto dnech dodávají na základě předběžných objednávek stávajícím zákazníkům společnosti VRgineers, nové objednávky pak budou vyřizovány v 1. čtvrtletí roku 2018.

-LiM

Související příspěvky