Multimediální centrum Evolveo Android Box H8

KANKRY

Kouzelná krabička od společnosti Evolveo přichází s funkcemi multimediálního přehrávače, který podporuje 4K rozlišení, Dolby Vision a HDR. Poměrně malé zařízení (s rozměry 120 x 120 x 20 mm) je k dostání za velmi solidní cenu necelých 3.500 Kč.

Než si přiblížíme funkce a vybavení tohoto přístroje, bude na počáteční odpíchnutí dobré zjistit, jakými vstupy a výstupy je zařízení vybaveno, aby pak bylo možné navázat s funkčnostmi, které se odvíjejí právě od vstupních a výstupních míst. Multimediální centrum je vybaveno rozhraním HDMI 2.0a, má tři přípojná místa USB, čtečku paměťových karet microSDHC/SDXC, k ethernetové síti je možné jej připojit přes GigaLAN RJ45/1000. Kromě toho obsahuje optický zvukový výstup a vstup pro napájecí zdroj.

Základem přehrávače je osmijádrový 64bitový procesor taktovaný na frekvenci 2,0 GHz, který spolu s grafickým procesorem Mali-T820MP3 a třemi gigabajty operační paměti poskytne dostatek výkonu pro hraní náročných her až po přehrávání 4K videa. Nad plynulostí všech spouštěných procesů pak bdí nová verze operačního systému Android 6.0.

Operační systém se postará o to, aby k přehrávači mohly být připojeny pomocí USB portů další zařízení, jako jsou například externí paměťová média ve funkci úložiště filmů, hudby i fotpografií, obecně tedy multimediálního obsahu. Těmi mohou být flash disky nebo externí paměťové disky. Samozřejmě zdrojem multimediálního obsahu může být i paměťová karta microSD s kapacitou až 32 GB.

Televizní přijímač s rozlišením UHD nebo velký monitor se připojuje pomocí s přehrávačem dodávaného kabelu HDMI. Televizní obrazovka se tak stává zdrojem komunikace mezi uživatelem a zařízením. Na televizní obrazovce tak můžete kromě multimediálního obsahu nechat zrcadlit i obsah Android tabletu nebo mobilního telefonu, to je možné díky podpoře funkcionality Miracast.

Multimediální centrum podporuje nový formát Dolby Vision, HDR (vysoký dynamický rozsah) pro více jasnější, temnější a živoucí barvy, HLD (Hybrid Log-Gamma) a také nový video kodek VP9. Samozřejmostí je hardwarové dekódování přehrávání videa ve vysokém rozlišení Utra HD 4K2K s kompresním formátem H.265/HEVC až 60 snímků za sekundu na už zmíněný video výstup HDMI 2.0a. Rozsah zpracovatelných formátů multimediálního obsahu je velmi široký, takže by zde zabíral místo, ale lze říci, že prakticky nenajdete formát, který by multimediální přehrávač nedokázal přehrát.

Přehrávač je připraven také na zpracování souborů z počítačové sítě. Za tím účelem je tu konektor GigaLAN pro připojení k Ethernetu pro ty, co věří kabelům a dávají jim přednost přes bezdrátovým připojení Wi-Fi. Pokud ale patříte ke skupině, která preferuje Wi-Fi, pak vězte, že připojení je možné i pomocí duálního připojení typu IEEE 802.11ac, které umožní v některých případech až čtyřikrát rychlejší transport dat oproti standardu IEEE 802.11n. Díky tomu je dostupnější streamování HD videa, online hraní her a další úlohy vyžadující velkou šířku pásma. Připojení k síti rovněž umožňuje obsloužit i síťová úložná zařízení typu NAS, která opět mohou sloužit jako zdroj multimediálního obsahu. Pro připojení různých zařízení je možné využít i bezdrátového propojení typu Bluetooth do verze 4.0.

Pokud se chcete nechat obklopit hudbou, můžete využít reproduktorů umístěných v televizoru nebo pomocí optického výstupu připojit AV Receiver, soundbar nebo další zařízení pro zpracování zvuku.

K multimediálnímu centru je pak možné připojit ještě bezdrátovou klávesnici a myš buď jako samostatná zařízení nebo jako komplet. Těmi lze obsluhovat dění na obrazovce, stejně jako pomocí s přístrojem dodávaného dálkového ovládání.

O komunikaci na úrovni se pak stará nadstavba operačního systému Android, multimediální centrum KODI. To je přizpůsobeno k možnému ovládání především zmíněným dálkovým ovladačem a umožňuje snadnou orientaci i méně technologicky orientovaného uživatele. Ten si pak může přizpůsobit vzhled plochy svým potřebám a zvyklostem.

Jako přínos tohoto zařízení vysoce hodnotíme naprosto tichý provoz, protože přehrávbač není osazen ventilátorem, uživatel dostává zařízení už s předinstalovaným výše zmíněným multimediálním centrem KODI a jediné, co ho čeká po rozbalení přístroje, je připojení k napájecí síti pomocí adaptéru, vztyčení antény pro příjem signálu Wi-Fi nebo propojení s Ethernetovou zásuvkou na zdi nebo přímo s routerem (směrovačem). Pak pomocí kabelu HDMI připojí zpobrazovací jednotku a vloží baterie do dálkového ovládání. Pak už může multimediální přehrávač jen zapnout a užívat si multimediálního obsahu.

A aby se necítil tak sám, může sdílet soubory se svými kamarády a spolupracovníky, komunikovat pomocí známých programů, instalovaných s Android Play, přesně tak, jak je zvyklý ze svého chytrého telefonu. A pokud by se dostal do nesnází, je pro něj připravena technická podpora nejprve ve formě aplikace na webu a v případě nějaké větší a nepochopitelné závady ve formě chatu nebo pak hot-line.

-LiM

 

Související příspěvky