Bluetooth nebo chytrý reproduktor? Jak si správně vybrat?

Bluetooth nebo chytrý reproduktor

Obě varianty patří do kategorie bezdrátových reproduktorů, a přesto je mezi nimi velký rozdíl. Bluetooth reproduktor přehrává hudbu z telefonu a je závislý na dosahu Bluetooth signálu. Chytrý reproduktor sice ovládáte také pomocí aplikace z telefonu, ale hudbu z populárních streamovacích služeb (například Spotify) přehrává sám pomocí přímého připojení k internetu. Navíc často umožňuje bezdrátový rozvod hudby v domě. Na trhu najdeme i kombinace obou variant.

Hudba je zdrojem emocí a působivá a dostatečně hlasitá reprodukce s plnými basy emoce ještě více umocňuje. Asi proto patří mezi nejprodávanější sortiment elektroniky bezdrátové reproduktory. Dříve byl tímto označením automaticky myšlen Bluetooth reproduktor. V poslední době se na trhu čím dál častěji objevují takzvané chytré bezdrátové reproduktory, které pracují jinak a umí jiné věci. Pokud chcete pochopit rozdíl mezi těmito dvěma pojmy, čtěte dál.

Bluetooth reproduktory přehrávají zvuk z telefonu

Bluetooth reproduktor přehrává hudbu nebo zvuk z telefonu nebo počítače, se kterým je bezdrátově propojen (některé umožňují i kabelové propojení) s tím, že dosah technologie Bluetooth je přibližně 10 metrů. Pokud pustíte video z Youtube, skladbu ze Spotify nebo jiné hudební online služby nebo jakýkoli jiný zvuk uložený v telefonu či počítači, reproduktor komunikuje s daným zdrojem a reprodukuje zvuk. To však znamená, že odejdete-li s telefonem mimo dosah Bluetooth, přehrávání se přeruší. Výhoda Bluetooth reproduktorů je ta, že téměř všechny modely mají vestavěnou baterii, která umožňuje jejich využití kdekoli mimo domov. V nabídce firem najdeme malinké Bluetooth reproduktory i větší přístroje, které nabízí na svou velikost velmi plný a kvalitní zvuk. Zajímavé řešení v této kategorii nabízí například Bose Revolve II (5 490 Kč) a Revolve+ II (7 690 Kč), se speciální „audio akustickou čočkou“, která zvuk rozptýlí do všech stran kolem reproduktoru. Tímto způsobem se podařilo doslova přelstít fyzikální zákony šíření zvuku a nabídnout kvalitní poslech všem posluchačům v místnosti.

Chytré reproduktory přehrávají i přímo z internetu a lze s nimi vytvořit komplexní hudební systém

Chytrý reproduktor je přístroj, který umí mnohem víc, ale většinou není mobilní. Většinou lze také propojit se zdrojem zvuku pomocí Bluetooth, ale jeho hlavní výhodou je vlastní přímé připojení k internetu a možnost streamování (stahování a okamžitě přehrávání) zvuku přímo, bez mezičlánku, kterým je telefon. Ten slouží jen jako ovladač při výběru hudby a nastavení dalších vlastností. Chytrý reproduktor tak dokáže reprodukovat skladbu, album nebo playlist přímo z internetu (dle specifikací například ze služeb Spotify, Deezer, Tidal a dalších). Pomocí aplikace v telefonu jen vyberete, co se má pustit. Další jeho chytrou vlastností je pak zpravidla implementace některého z digitálních hlasových asistentů, jejichž použití je však v naší zemi prozatím dost omezené. Velmi zajímavou možností, kterou chytré reproduktory často nabízí, je možnost bezdrátového rozvedení zvuku do více místností. Díky tomu můžete v celém domě vytvořit bez složité instalace a rozvádění kabelů komplexní hudební systém. Bezdrátový rozvod hudby s možností snadného ovládání nabízí například dnes populární multiznačková technologie AirPlay 2, prostřednictvím níž lze v bytě rozeznít všechny reproduktory, které ji podporují. Dalším průkopníkem chytrých reproduktorů s možností streamingu a bezdrátového rozvodu hudby v domě je třeba již zmíněný legendární výrobce Bose se svou řadou Bose Home Speaker. Nevýhodou chytrých reproduktorů, je pak většinou absence vestavěné baterie. Jsou určeny k trvalé instalaci v obytném prostoru.

Univerzální reproduktor

Zajímavým řešením je kombinace obou variant. Tu nabízí například Bose Portable Home Speaker (10 990 Kč), který umí všechno, co bylo popsáno v oddíle o chytrých reproduktorech, má oceňovaný 360° zvuk a vestavěnu baterii, která umožňuje jeho mobilní využití kdekoli, i mimo dosah elektřiny.

TZ

@RadekVyskovsky

Související příspěvky

Leave a Comment