Podávejte jídlo podle pravidel vysoké gastronomie

chefs_specialties_recipes_venison_backstrap_landscape_format

Jídlo, který podáváte, by mělo lahodit oku. Platí ale jedna zásada: méně je více. Postupujte například podle  šesti jednoduchých pravidel.

1. Čisté a lesklé
Teplé jídlo si žádá nahřátý talíř, naopak třeba zmrzlina potřebuje talíř vychlazený. Vždy by ale měl být dokonale čistý a lesklý. Ti největší profesionální mistři kuchyně používají osvědčený trik: promíchejte jeden díl vody a jeden díl bílého octa, nastříkejte na talíř, poté otřete čistou utěrkou a vyleštěte.

2. Elegantní bílá
Pokrm, který podáváte, by měl hrát na talíři hlavní roli. Když zvolíte elegantní bílý, velký, hladký talíř, nemůžete tím nic pokazit. Relativně bohatá porce a zářivě bílé pozadí dá jídlu vyniknout a dostane ho do centra pozornosti, zatímco malá porce a dostatek volného prostoru nabízí nepřeberné možnosti kreativity při zdobení.

3. Kontrastní barvy
Harmonie barev je pro přitažlivost podávaných pokrmů stejně důležitá, jako harmonie chutí. Při zdobení jídla je dobré mít plán. Měli byste se předem rozhodnout, zda použijete čerstvou zeleninu, kousky ovoce, bylinky a doplníte je světlými květy, ořechy či kreativními omáčkami. Důležité je však opět dodržet pravidlo – méně je více.

4. Servírování
Tvar a volba talíře je vždy diktována typem servírovaného pokrmu. Vše je dovoleno – od dřevěného prkénka přes keramickou mísu či skleněný tác až po chlebové misky. Talíř doplněný ostatními servírovacími nádobami však představuje neotřesitelnou klasiku.

5. Uspořádání pokrmu
Tvarovaný okraj talíře je hranice, za níž byste již při své tvořivosti neměli zajít. Ale pozor – je povolena větší volnost při aranžování jídla na výšku. Nakupit, seskládat a dále komponovat. Čím vyšší je pokrm, tím více pozornosti upoutá.

6. Lichá čísla
Možná vás to překvapí, ale kromě barev, tvarů a chutí jsou pro podávání pokrmů důležitá také čísla. Lichá čísla vypadají lépe – a to jak pokud jde o počet servírovacího nádobí na stole, tak i vlastní aranžmá podávaného jídla na talíři. I to dělá jídlo estetičtější, zajímavější a přitažlivější.

Související příspěvky

Leave a Comment