Jak se starat o baterii robotického vysavače

Robotický vysavač

Robotické vysavače se už staly součástí českých domácností. Pokud tuto vychytávku využíváte déle než rok, znáte jednu ze slabin těchto přístrojů – výdrž baterie. Jak péčí o akumulátor zlepšit výkon vysavače a kdy je čas na výměnu baterie?

Baterie potřebují plné vybití

Většina robotických vysavačů je vybavena starším typem akumulátorů, a to nikl-metalhydridovými (Ni-Mh) články. Tyto baterie trpí takzvaným paměťovým efektem, který však lze potlačit díky správnému formátování akumulátoru.

Chraňte baterii před teplem i chladem

Pro péči o baterie robotických vysavačů je důležité také samotné umístění nabíjecí základny. Nikdy ji nenechávejte u radiátorů nebo jiných přímých zdrojů tepla, nebo naopak v nevytápěných prostorách. Ideální teplota pro nabíjení baterií se totiž pohybuje v rozmezí od 10 do 30 stupňů Celsia. Pokud přístroj delší dobu nevyužíváte, je lepší plně nabitý akumulátor z robotického vysavače vyjmout a uskladnit zvlášť na suchém místě s teplotou od 15 do 20 stupňů Celsia. Následně každé 3 měsíce baterii opět plně vybijte a nabijte, aby při skladování nedošlo k podvybití akumulátoru.

Čas na výměnu baterie

Ani správná péče však Ni-Mh bateriím nezaručí nesmrtelnost. „Tento typ baterie ztrácí kapacitu zhruba po dvou letech, pokud přístroj používáme denně. Akumulátor totiž vydrží 500 až 700 nabíjecích cyklů, poté se začne jeho kapacita snižovat. Pokud chcete, aby váš vysavač pracoval stále stejně kvalitně, je nutné baterii jednou za čas vyměnit,“ říká Radim Tlapák. „Nejjednodušší je vybírat novou baterii dle značky a modelu robotického vysavače, do něhož je určena. Případně přímo na staré baterii najdete na štítku označení typu baterie. U nového akumulátoru je vždy nutné zachovat hodnotu výstupního napětí, které je udáváno ve voltech,“ popisuje Tlapák. Samotný proces výměny baterie je velmi snadný a každý ho zvládne doma sám, bez nutnosti návštěvy servisu.

Související příspěvky

Leave a Comment