Streaming hudby a komplexní ozvučení domácnosti

Elac Discovery Server

Elac má ve svém portfoliu mimo jiné propracovaný komplexní systém pro streaming hudby a ozvučení domácnosti. Jeho základem je malá jednotka Elac Discovery Server, která komunikuje pomocí kabelového připojení s lokální sítí a internetem. Elac Discovery Server je aktuálně jediným dedikovaným audio komponentem druhé strany s integrovanou světově nejpopulárnější aplikací Roon pro streaming a katalogizaci hudby kombinující mnoho zdrojů, jako je Tidal, soubory uložené na externím USB disku, nebo domácím úložišti NAS a zároveň umí pracovat i s knihovnou iTunes.

Elac Discovery Server

Srdcem streamingu hudby v podání Elacu je Discovery Server DS-S101-G. Jedná se o nenápadnou jednotku, která komunikuje pomocí kabelového připojení s lokální sítí a internetem a současně přímo podporuje aplikaci Roon, která je jinak dostupná pouze po instalaci ve spuštěném počítači. Díky tomu dokáže streamovat hudbu ze všech zmíněných zdrojů (internetových i lokálních) a synchronizovat její přehrávání v celém domě. Server podporuje přehrávání formátů WAV, AIFF, FLAC, ALAC, OGG, MP3 a AAC. Pro ozvučení více místností lze využít až tří vestavěných kabelových výstupů – jednoho digitálního (s možností výběru optického či koaxiálního rozhraní) a dalších dvou analogových stereo výstupů s konektory cinch. K nim lze kabelem připojit zesilovač nebo jakoukoli aktivní reprosoustavu či reproduktor s linkovým vstupem. Elac Discovery Server má vestavěn i konektor USB, který umožňuje přímé připojení externího pevného disku s uloženou hudbou.

Roon – nejkomplexnější aplikace pro přehrávání hudby

Pokud jste se s aplikací „Roon“ zatím nesetkali, vězte, že v Americe ji zná každý. Bez přehánění se jedná o nejpropracovanější hudební platformu. Roon pracuje s takzvanými metadaty uloženými v hudebních nahrávkách a dokáže propojit do jednoho místa všechny dostupné hudební zdroje a knihovny, včetně iTunes. Uživatelé díky tomu nemusí samostatně prohledávat nahrávky uložené na připojeném USB disku, discích počítačů v síti, v archivu internetových streamingových služeb a iTunes.

Chcete si poslechnout například album The Wall nebo jen píseň Wish you were here od Pink Floyd? Napište požadavek do vyhledávacího pole aplikace Roon a během okamžiku uvidíte, že můžete přehrávat z Tidalu, knihovny iTunes, nebo připojeného USB disku. Kouzlo spočívá v tom, že u každé nahrávky vidíte na první pohled kvalitu, v jaké ji z daného zdroje uslyšíte (MP3, CD, MQA). Kromě toho se vám automaticky otevře podrobný popis zvolené hudby. Vidíte tak například informace o autorech, hudebnících, producentech, místu natáčení či historických podrobnostech, hodnocení uživatelů i odborné recenze, připravované koncerty umělce a mnoho dalšího, a to včetně množství aktivních odkazů. Díky tomu si můžete během chvilky dohledat například další skladby, ve kterých hrál bubeník z vaší oblíbené nahrávky.

Roon bez zapnutého počítače

Abyste mohli aplikaci Roon používat, v naprosté většině případů je třeba, aby byl na stolním počítači s operačním systémem Windows nebo iOS trvale spuštěn program Roon server. Poté můžete ovládat streaming neboli přehrávání hudby z chytrých telefonů, tabletů nebo počítače s tím, že každý uživatel domácnosti má svůj vlastní účet, který mu nabízí hudbu dle jeho vlastních preferovaných žánrů a interpretů. Malá krabička Elac Discovery Server má Roon integrován přímo v sobě a přebírá funkci spuštěného programu se zachováním všech benefitů služby Roon. To ocení zejména uživatelé, kteří si z důvodů zachování vysoké zvukové kvality a snadné obsluhy nepřejí přehrávat hudbu z počítače, který musí být navíc trvale spuštěn a spravován.

Standardně je používání jedné licence programu Roon Server je zpoplatněno jednorázovou sumou 499 USD. Uživatelé Elac Discovery Serveru mají aplikaci upravenou pro Elac (Roon Essentials) zahrnutou automaticky v ceně zařízení.

Multiroom, aneb ozvučení celé domácnosti

Server Elac Discovery umožňuje rozeznít celý byt nebo dům. K tomu můžete využít až tři zmíněné kabelové audio výstupy, nebo jakýkoli hudební systém „Roon ready“, neboli kompatibilní audio systém. Tato zařízení jsou do ekosystému Roon zapojena prostřednictvím domácí sítě, a to podle konkrétního modelu buď kabelem nebo pomocí Wi-Fi. Úlohu zónové stanice mohou zastávat také prémiové komponenty SONOS, ale i libovolné zařízení s podporou AirPlay, přičemž jejich počet v systému není prakticky limitován.

Elac Discovery Z3Samotný Elac nabízí také dvě možnosti, jak přenést bezdrátově hudbu ze serveru do dalších zón. Jednou je Elac Discovery Connect, který připomíná svým vzhledem Discovery Server. Kromě síťového konektoru a Wifi je vybaven dvěma stereo audio výstupy typu cinch do dalších zesilovačů a bezdrátovým transmitterem audio signálu do aktivních reproduktorů řady Elac NAVIS. Druhou variantu představuje vysoce kvalitní kompaktní aktivní audiosystém Elac Discovery Z3. Jeho dva dvoupásmové koaxiální měniče o průměru 100 mm v kombinaci s dvojicí stejně velkých pasivních driverů vytváří bohatou a plnou hudební kulisu s působivými basy i ve větších místnostech.

Pokud bychom měli shrnout výhody streamingu hudby pomocí zařízení Elac Discovery, musíme především zmínit Elac Discovery Server, který má v sobě integrovanou řídící serverovou aplikaci Roon. Ta propojí všechny zdroje do jediné hudební knihovny, což výrazným způsobem usnadňuje vyhledávání a orientaci v obrovském množství hudebních nahrávek. Systém umožňuje navíc snadný rozvod hudby po celém prostoru v dosahu dané kabelové či bezdrátové sítě. A nesmíme opomenout také obrovské množství informací vázaných na každou nahrávku. Díky tomu můžete filtrovat skladby z určitých let, v určité kvalitě nebo dle mnoha dalších parametrů.

Všechny komponenty Elac Discovery jsou k dostání u vybraných specializovaných prodejců audiotechniky. Server Elac Discovery Discovery DS-S101-G stojí včetně licence Roon Essentials 29 000 Kč, Connect DS-C101W-G je k dostání za 12 000 Kč a kompaktní audiosystém Elac Discovery Z3 stojí 16 000 Kč.

Související příspěvky

Leave a Comment