Držáky monitorů s plynovým pístem

Stell SOS

Umístit monitor nebo televizor na vhodný držák má mnoho výhod. Absence stojánku zvyšuje variabilitu prostoru a uvolňuje pracovní plochu. Takové rameno pro monitor tak výrazně zvýší ergonomii pracoviště, protože uživatel snadno dosáhne ideální pracovní pozice.

Při výběru televizního držáku či držáku monitoru je nutné znát hodnoty dvou parametrů. Jednak je to hmotnost přístroje, za druhé pak takzvaný VESA standard, což je rozteč čtyř otvorů pro uchycení televize či monitoru na držák. Jsou to otvory, jimiž se pomocí šroubů uchytí přístroj k držáku. Co se týká hmotnosti, je třeba vybírat držáky, jejichž nosnost je vyšší než hmotnost zařízení, které mají nést. V případě plynových držáků je specifikována jak minimální, tak i maximální nosnost a hmotnost použitého zařízení se musí pohybovat v rámci tohoto rozmezí.

Možnost nastavení vzdálenosti a výšky obrazovky monitoru či televize oceňuje většina uživatelů. Jestliže se pak v případě monitoru k tomu připojí možnost nastavení náklonu, je to ideální, protože výška středu monitoru by měla být kousek pod úrovní našich očí a zároveň by měl střed obrazovky být kolmý v obou osách na směr uživatelova pohledu. Jinak řečeno – plocha obrazovky musí být rovnoběžná s pomyslnou spojnicí našich očí.

Vraťme se ale k samotné konstrukci držáků. Již jsme řekli, že ideální jsou držáky nastavitelné. Mezi nimi pak nejvyšší komfort zajišťují ty s plynovým pístem ve svém těle. Plynový píst totiž dovoluje nastavit odpor, a tím pohodlnou manipulaci s monitorem, aby byl snadno nastaven do ideální polohy s vynaložením minimální síly, třeba jen jedním či dvěma prsty. Výhodou je, že není potřeba jej dále aretovat; zůstane tam, kde ho chceme mít. V případě monitorů je dalším plusem držáků management kabelů a integrace USB portů, které ještě více napomohou uspořádání pracovní plochy.

Značka Stell, která je na našem trhu známá především držáky na televizory, nyní rozšiřuje nabídku právě o držáky monitorů s plynovými písty, hliníkovým tělem a kabelovým managementem s porty USB 3.0 a audio integrovanými v základně držáku. Montáž monitoru pak usnadňuje odnímatelná VESA deska. Jedná se o řadu držáků Stell SOS 2010, Stell SOS 2020 a Stell SOS 2030. Model SOS 2010 je určen pro jedno zařízení o hmotnosti jeden až devět kilogramů s VESA standardem 75×75 a 100×100. Umožňuje náklon i otočení v rozmezí +90° až –90° v několika kloubech. V základně je USB 3.0 a audio port, výstup pro nabíjení, sluchátka a mikrofon. Instaluje se na hranu stolu i do otvoru pracovní desky. Prakticky tytéž parametry platí pro model SOS 2020, ten je již ovšem dvojitý a je určen pro monitory dva, případně s adaptérem na notebook SAA 4000 jej lze použít k umístění notebooku a monitoru do stejné úrovně a tím získat mnohem pohodlnější pracovní prostředí z pohledu ergonomie. Model SOS 2030 pak náročnému uživateli umožní umístit monitory hned tři při dodržení obdobných parametrů.

Související příspěvky

Leave a Comment