Máme pro vás recenzi notebooku, který můžete mít na cestách v kapse u saka nebo kabelce

KANKRY

První kousek tohoto notebooku v Evropě putoval k nám a my jsme ho otestovali za vás . Seznamte se s GPD Pocket 7 🙂

Dnes jsou moderní ultrabooky, protože jsou lehké, tenké a výkonné. Kdybychom hledali v historii menších přenosných počítačů, přešli bychom od současných subnotebooků přes relativně nedávné desetipalcové netbooky a skončili bychom někde u kapesních handheldů z přelomu tisíciletí. Touha mít malé – a přesto pro běžnou práci dostatečné – zařízení stále trvá.

Sedmipalcová rarita

Vše začalo kampaní na Indiegogo, která byla velice úspěšná a několikanásobně překonala původní částku. Výsledkem měl být notebook s dotykovým displejem o velikosti 7 palců, na výběr bylo mezi systémem Windows 10 a Ubuntu Linux. Čínská firma původně vyrábějící zejména příslušenství a herní prvky dodržela, co slíbila, a protože peněz se vybralo opravdu hodně, tak dokonce přidala.

Začněme tedy naši recenzi uvedením důležitých technických parametrů, abychom věděli, oč se jedná:

●             Procesor: Atom X7, 4jádrový, 1.6 MHz / 2,5 GHz

●             Paměť: 8 GB RAM, sdílená

●             Úložiště: 128 GB SSD

●             Displej: jasný dotykový 7 palců, rozlišení 1920×1200 obrazových bodů

●             Porty: 1x USB 3.0, 1x USB-C, 1x Micro HDMI, 3,5 mm audio jack

●             Konektivita: Wi-Fi 2,4 GHz i 5GHz, Bluetooth 4.1

●             Vstupní metody: Plnohodnotná HW klávesnice, trackpoint, displej s podporou desetiprstých gest

●             Chlazení: Aktivní, větráček vpravo dole, výdech na pravé straně

●             Baterie: 7000 mAh Li-pol, výdrž deklarovaná 12 h, průměr 7–8 h

●             Rozměry a hmotnost: 18 x 10,6 x 1,8 cm, 480 gramů

Co zajímavé, je právě poslední parametr, a to jsou rozměry a hmotnost. Ano, čtete dobře, jedná se o plnohodnotný ani ne půlkilový notebook, který se vám vejde do kapsy u saka. A s jeho výdrží a nabíjením přes standardní USB-C se tak může stát nejen kapesní frajeřinkou, ale i opravdovým nástrojem pro vaši práci.

Stačí to? Jak na co!

Při pohledu na parametry trochu zamrzí procesor Atom, nějaké ohromující výkony tedy od notebooku nečekejte, ale na běžnou práci to bohatě stačí. Čtení mailů, práce s kancelářskými aplikacemi, práce na internetu i přehrávání multimédií nečiní mininotebooku žádné problémy. Pochopitelně u náročnějších aplikací už narazíte na limity, Atom je prostě Atom, byť nejnovější generace a s dobrým boostem. Své si na výkon řekne i poměrně velké rozlišení, díky kterému je displej sice krásně hladký, ale zkonzumuje hodně zdrojů, a i s drobným snížením výchozího nastavení, je znát zlepšení.

Jedna z věcí, na kterou si asi budete muset zvykat, je klávesnice. Úkol pro výrobce zněl jasně: Plnohodnotná klasická klávesnice s oddělenými tlačítky. Výrobce se k tomu postavil čelem a zadání splnil, samozřejmě s některými podivnostmi. Na klávesnici se píše skvěle, tlačítka mají dobrý zdvih a jsou dostatečně oddělena, ale klávesnici tohoto stroje se prostě budete muset naučit. Pár věcí vás na rozložení klávesnice vyloženě překvapí.

Tak například nepotěší umístění zapínací klávesy Power tam, kde obvykle čekáte Delete či Backspace. I některé klávesy, jako jsou závorky, středník, nebo třeba kroužkované U jsou umístěny mírně řečeno netradičně. Klávesnice navíc nemá pochopitelně české popisky, to se dá ale vyřešit třeba koupí nalepovacích. Pokud si na rozložení zvyknete a naučíte se například pracovat s dvěma mezerníky (uprostřed je touchpad), práce samotná na notebooku je dobrá.

Díky rozměrům se notebook sice vejde do kapsy u saka, ale na kolena si ho moc nepoložíte, tedy pokud nemáte vyloženě anorektická stehna, kdyby se vám to ale povedlo, tak vězte, že displej se dá vyklopit do cca 150 stupňů.

Je to frajeřinka, ale svoji práci odvede

Notebook sám je opravdu kolibřík. Do jeho relativně tenkého těla se vešly zajímavé komponenty. Má aktivní chlazení, což se dalo vzhledem ke komponentům a jejich umístění čekat. Výdech má malinký větráček na pravé straně a sem tam se mininotebook trochu zahřívá, větráček naštěstí není hlučný, takže při práci neruší. Na stole či pevné podložce je notebooček stabilní, tedy pokud se vám nepodaří překlopit displej tak, že se kloub začne zasouvat pod tělo notebooku, protože pak se na zadní straně displeje notebook opírá a trochu zvedá. Ale běžný pracovní úhel je bez problémů.

Takřka trochu na škodu je snad až příliš velké rozlišení 1920×1200 při poměru 16:10, což na sedmipalcovém displeji sice dělá krásný jemný obraz, ale klasické prostředí operačního systému je takřka neviditelné a titěrné. Naštěstí jak Ubuntu, tak Windows 10 si s tím poradí a hned z výroby vám přijde systém nastavený na 175 procent velikosti rozhraní, což už se dá. V prostředí moderních aplikací na UWP platformě je vše pak už v pořádku. Dotykové ovládání na tak malém a zároveň plnohodnotném displeji je překvapivě dobré, tolik se prsty nenamáháte, ale stisk je přesný. Pomáhá k tomu i velice tuhý kloub, díky kterému budete mít ale trochu problém otevřít notebook jednou rukou. To nevadí, alespoň se vám v kabelce či tašce nebude otevírat samovolně.

Baterie s kapacitou 7000 mAh má dle výrobce vydržet 12 hodin. To jistě vydrží, pokud nebudete připojeni k internetu a nebudete používat žádnou bezdrátovou technologii. Pokud ano, tak se dostanete s rozumným pracovním využitím na celý pracovní den. Standardní nabíjení přes USB-C potěší, kabel či nabíječku seženete kdekoliv. Jen je třeba si dávat pozor, notebook si při nabíjení řekne o poctivý proud, a tak s méně výkonnými nabíječkami se jen tak tak dostanete na udržení kapacity. To je ale u velkokapacitních notebooků s nabíjením přes USB-C již dnes samozřejmostí.

Závěr

Mininotebook se sedmipalcovým displejem je spíš kuriozitou. Pokud je vaším denním chlebem kreslení CAD nákresů nebo střih videa, pak jednoznačně není pro vás. Ale pokud je vaší prací spíš práce s textem nebo běžná kancelářská, či – jako v našem případě redakční práce –, pak může být určitou vhodnou volbou. Nebudeme zastírat, že dokonalý rozhodně není. Ale zase si vezměte, „vejde se do kapsy u saka“, čímž navazuje na tradice tak úspěšných strojů, jako bylo Sony Vaio P130 a podobné. V Japonsku a Číně to jistě díky touze po malých kuriozitách bude hit, našinec si musí pořízení promyslet. Ale pokud máte volných přibližně 500 dolarů a chcete něco, co skoro nikdo nemá a jste minimalista, můžete to zkusit.

Hodnocení:

Plusy

+             Rozměry a hmotnost

+             Výdrž baterie

+             Plnohodnotný notebook

+             Plnohodnotný OS

+             Volba mezi Windows a Linuxem

Mínusy

–             Naprosto úchylné rozložení klávesnice

–             Nemá LTE/3G modem

–             Příliš malé pro práci na klíně

–             Občas se zadýchá

Autor: Michal Rada

 

Související příspěvky