Výškový reproduktor z fólie tenčí než lidský vlas

Elac Concentro

Značka Elac je milovníkům precizního zvuku dobře známá. Výškový měnič typu AMT, který je známý pod označením JET, je jedním z milníků tohoto významného výrobce. V roce 1993 představil Elac světu koncept výškového reproduktoru, jehož membránu netvořil tradiční vrchlík z pevného materiálu, ale membrána ze speciální fólie tenčí než lidský vlas, která byla ručně skládaná do tvaru harmoniky.

Jiný zvuk

Zvukové vlny tvořené reproduktorem JET nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíchž skladů je vzduch vytlačován ven. Výhodou této technologie oceňované audiofily z celého světa je, že tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče. Díky extrémně nízké hmotnosti membrány má reproduktor okamžitou reakci bez jakékoli setrvačnosti. Kromě toho má minimální zkreslení a zvuk je šířen do širšího prostoru než u tradičního konceptu. Tím dodává větší prostorovost a snižuje nároky na přesné nasměrování do poslechového místa.

Reproduktor prošel řadou vylepšení a nyní ho Elac vyrábí pod označením JET 5 v již páté generaci. Konstrukce umožnila rozšíření kmitočtového rozsahu až na hranici 35 kHz, což je frekvence vyšší, než je ucho schopno vnímat. Tímto krokem bylo docíleno lepších komplexních vlastností a vyrovnanější reprodukce v celém kmitočtovém pásmu.

JET je osazován do prémiových reproduktorových soustav vyráběných v evropském výrobním závodu Elac a získal již řadu významných ocenění. Příznivci precizního zvuku ho najdou například v modelové řadě VELA, jejíž regálová stereo sestava je na trhu za 52 000 Kč, ale také ve vrcholném modelu Elac Concentro, který je v páru k dostání za přibližně 1,5 milionu.

Elac JET je jedním z nejvýznamnějších konstrukčních počinů mezi výškovými měniči a získal mezinárodní chválu díky svému transparentnímu a vzdušnému zvukovému projevu.

Související příspěvky

Leave a Comment