Jaký je skutečný význam masáží?

masáže ručníky

Masáž je jednou z nejstarších a nejpřirozenějších metod, jak udržovat fyzické i duševní zdraví člověka. Podporuje přirozené samoléčebné a ozdravné procesy lidského organismu. Masážní techniky prováděné pravidelně jednou týdně podporují dobrou kondici a odolnost organismu. Zvyšují vitalitu a odolnost vůči stresu a mnohdy náročným vnějším vlivům. Přispívají ke zdravému životnímu stylu a dobré náladě. Dobré psychické i fyzické rozpoložení nám umožní zvládat život s lehkostí a úsměvem na rtech. A na čem tyto věty zakládáme? Pojďme téma prozkoumat blíže a nalézt odpovědi.

masáž ramenaJiž ve starověkých kulturách byla masáž přirozenou součástí každodenní péče o sebe i blízké. Patřila k pravidelné hygieně těla i mysli. Nehledě na společenské postavení, krátkou masáž si dopřávali všichni. Lišilo se jen množství použitých olejů a jejich kvalita. Ty nejběžnější typy masáží se prováděly bez oleje (masáž hlavy nebo šíje). Terapeutický rozměr lidského doteku má ve své jednoduchosti až zázračné účinky na momentální rozpoložení člověka. Pokud nás někdo pohladí, obejme či nám s účastí položí ruku na rameno, náš emoční systém okamžitě zareaguje pozitivně. Objeví se pocit klidu, bezpečí a cítíme lásku i sounáležitost. Toho lze při masáži využít a obnovit přirozenou rovnováhu v těle i na duši.

Masáž se dá také charakterizovat jako terapie dotekem. Masážní techniky jsou uzpůsobeny výsledku, kterého chceme dosáhnout. Je tedy na nás, abychom si před masáží rozhodli, co nyní potřebujeme. Chceme-li se uvolnit a relaxovat, vyhovují nám pomalé a jemnější techniky. Ty postupně propracovávají a uvolňují svalovou hmotu a tím i veškerý stres, který je v zatuhlých místech naschromážděn.

Pokud ovšem potřebujeme stimulovat celé tělo či zvláštní partie prokrvit a revitalizovat, zvolíme rychlé a důraznější techniky, které organismus nabudí k výkonu.

Masáž je také určitou komunikací mezi klientem a masérem. Je tedy důležité, abychom k masérovi či terapeutovi měli kladný vztah a důvěru.

Jaké účinky masáž může mít jsme na závěr shrnuli do několika základních bodů:

  • podpora metabolismu a regenerace organismu
  • snížení stresu a napětí na fyzické i emoční úrovni
  • detoxikace organismu a podpora imunity
  • zvýšení samoléčebných procesů a odolnosti organismu
  • podpora pružnosti tkání a správné funkce orgánových soustav
  • celkové ozdravení a revitalizace organismu
  • pravidelné masáže jsou příjemnou prevencí a podporou našeho zdraví

Katka Volková

Související příspěvky

Leave a Comment